Kafamın Üst Tepesinde Ağrı

Kafamın Üst Tepesinde Ağrı

Birçok kişi doktora; “başımın tepesi ağrıyor, bunun sebebi nedir?” diyerek başvurabilir. Bu tür şikayetlerin genelde bir nedeni olmamaktadır. Aslında bu ağrı genellikle gerilim baş ağrısı denilen ağrının bir parçası olmaktadır. Hasta genellikle başımın tepesi ağrıyor şikayetinin yanı sıra; “başımın üstüne dokunduğumda sıcaklık hissediyorum, burası neden sıcak, sanki başımı bir şey sıkıyormuş gibi hissediyorum, sanki burada bir akıntı var gibi” şikayetlerde de bulunabilmektedir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz şikayetler genellikle gerilim tipi baş ağrısının sonucunda oluşan şikayetlerdir. Gerilim tipi baş ağrısının nedeni ise bütün kafatasını kaplayan deride görülen gerilme ve çekilmedir. Hastalık adını da buradan almaktadır. Bu rahatsızlığın sonucunda genellikle boyun ağrısı şikayeti de görülmektedir. Sıcaklık, soğukluk, sıkışma hissi kimi zaman bu gerilmeden kaynaklı elektriklenmeden de oluşabilir.

  • Gerilim baş ağrısının nedeni genellikle stres olarak belirlenir. Stres ve kaygı durumuyla birlikte hastalığın asıl sebebinin diş sıkma bilimsel adıyla bruksizmden(diş gıcırdatmadan) kaynaklandığı söylenmektedir. Diş sıkmanın oluşturduğu kalp spazmıyla birlikte kişinin kafa derisinde gerilme görülmesi ve bunun sonucunda ise kişinin başında ağrı hissettiği görülmektedir.
  • Gerilim baş ağrısı migrenle karıştırılmamalıdır. Bu rahatsızlık migren gibi kusma, ışığa bakamama, bulantı gibi sonuçları doğurmaz. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerde genellikle başın üstündeki ağrı akşama doğru artmış olur. Kişi dinlendiğinde veya uyuduğunda ağrı hafifler veya yok olur. Kimi zaman ise hasta sabahları da tepesinin üstünde bir ağrıyla uyanır. Gerilim tipi baş ağrısına sahip olan hastalar en çok gece uykularında dişlerini sıkarlar ve bu nedenle sabah uykudan şiddetli baş ağrılarıyla uyanırlar.
  • Gerilim tipi baş ağrısı toplumlarda genellikle çok fazla görülen bir baş ağrısı tipidir. İnsanların çoğu bu hastalığı yaşarlar. Gerilim tipi baş ağrısı yaşayanlar genellikle fazla detaycı, mükemmeliyetçi, depresyon, anksiyete gibi problemlerle de karşılaşabilirler. Aşırı yoğun ve stres altında çalışan kişilerde de bu tip baş ağrısı görülme durumu artmaktadır.

Gerilim Tipi Baş Ağrısının Tedavisi Nedir?

Gerilim tipi baş ağrısı yaşayan hastalarda stres genellikle baş faktördür. Gökmen tekniğiyle de kişinin ense-boyun bölgesindeki kas spazmını bozan alanlar tespit edilir. Eskiden geçirilen boğaz enfeksiyonu ve dişlerde bulunan çürük kaynaklı sorunların negatif durumları ense kasları üzerinde spazma sebep olabilir. Diş sıkma (Bruksizm) rahatsızlığı da eklem-çene kemiği tedavisiyle iyileştirilebilir.

Bu gibi problemlerin yanında kişinin hayat standartlarını yükseltmesi, stresten uzak bir yaşam sürmesi de bu rahatsızlıkla başa çıkma yöntemlerinden bazılarıdır. Kişinin duruşunu düzeltmesiyle kasları daha iyi ve düzenli çalışacağı için kişi bu rahatsızlıkla daha az karşılaşacaktır.

Yeterli ve düzenli uyku, sigarayı bırakma, düzenli bir biçimde yapılan egzersizler, bolca su içme, sağlıklı beslenme, alkol, şeker ve kafeinden uzak durma gerilim baş ağrısının azalmasına veya olmamasına yardımcı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ