Kahverengi Akıntı Şeklinde Adet

Kahverengi Akıntı Şeklinde Adet

Kahverengi akıntı, adet dönemi süreci boyunca, döngü öncesinde ya da adet döneminin sona ermesinin bir göstergesi olarak zaman zaman ortaya çıkabilen bir durumdur. Genel anlamda bir sorun teşkil etmese de, bazı belirtiler ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilmektedir. Özellikle gebelik şüphesi olan kadınlarda, kahverengi akıntı riskli olabilmektedir.

Kahverengi Akıntıya Yol Açan Faktörler

  • Rengi kahverengi olsa da, meydana gelen akıntı eğer leke şeklinde ise ve regl dönemi öncesinde ortaya çıkmış ise, normal olarak kabul edilir. Bu durum yumurtlama döngüsü içinde değerlendirilir ve bir rahatsızlık belirtisi değildir.
  • Akıntı akıcı bir biçimde, klasik şeffaf akıntı ile yoğunluk olarak benzerlik gösteriyorsa bu akıntı gebeliği akla getirir. Çünkü yumurtlama esnasında yumurtanın rahim iç duvarına tutunması ya da bu duvardan ayrılması esnasında kanama görülebilmektedir. Ancak gebelikte görülen, gebelik şüphesi bulunan ayda ortaya çıkan kahverengi akıntı, bebeğin düşme olasılığını da akla getirir. Bu nedenle bu anormal durumda mutlaka uzman bir jinekologa gidilmeli ve muayene olunmalıdır.
  • Doğum kontrol hapı kullanan kişilerde, bu haptan kaynaklanan kahverengi akıntı görülebilir. Hapın vücuttan atılması bu şekilde gerçekleşebilir ya da hapın kullanımından hemen sonra bir etki olarak koyu renk akıntı görülebilir. Ancak bu akıntı yoğun şekilde birkaç ay boyunca ortaya çıkıyorsa, uzman bir doktora gitmek gerekir.
  • Adet dönemi boyunca da kahverengi kanama görülebilir. Bunun nedeni bir önceki aydan kalan kanın, vücuttan atılamamış olmasıdır. Bir önceki ay atılamayan kan, bir sonraki ay adet dönemi içinde vücuttan atılabilir.

Kahverengi Akıntı Belirtileri ve Tedavi

Vajinada ortaya çıkan kahverengi akıntının renginde koyuluk, kötü bir koku ortaya çıkması ya da normal adet kanaması gibi çok yoğun olarak ortaya çıkması, ciddi bir soruna işaret ediyor olabilir. Özellikle bu akıntı sonrasında ağrı hissedilmesi, kasıklarda ya da karın bölgesinde şişlik oluşumu, polip oluşumu ya da servikal erozyon şüphesi uyandırmalıdır.

Cinsel hayatı aktif olan kadınlarda, kahverengi akıntı gebelik anlamına da gelebilir. Bu durumda hemen bir gebelik testi yapılmalı ya da kan testi yaptırılmalıdır. İdrarla yapılan gebelik testinin ilk birkaç hafta pozitif sonuç vermeme ihtimali olduğu da unutulmamalıdır.

Akıntı pıhtı şeklinde ise, karında ağrı oluşuyor ise bu durum yumurtalıklarda kist ya da miyom oluşumu anlamına gelebilir. Aynı şekilde, vajinal bölgede ya da rahimde enfeksiyon ortaya çıkması durumunda da akıntı kahverengi olabilmektedir. Aynı şekilde; servikal kanser, rahim ağzı yaraları ya da mantar gibi oluşumlar da akıntının kahverengine dönüşmesine neden olabilmektedir. Hangi sebeple olursa olsun, ciddi bir sonuçla karşılaşmamak için doktora zamanında gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ