Kahverengi Regl ve Gebelik

Kahverengi Regl ve Gebelik

Adet kanaması ya da akıntının kahverengi bir renge sahip olmasının birden fazla nedeni olabilmektedir. Panik yapılacak bir durum olmayan kahverengi akıntı ya da regl meydana gelmesi, adet dönemi sonlarında daha sık görülmektedir. Bu dönemde kanın koyu bir renk alması hatta siyah olması, rahimde kan kaldığı ve bayatladığı anlamına gelir. Zamanında vücuttan atılamayan regl kanı, koyu bir renk alabilmektedir.

Koyu Regl Nedenleri Nelerdir?

  • Yalnızca “adet döneminin sonunda” meydana geldiğinde koyu regl, kanın vücutta uzunca bir süre kalması nedeniyle oluşur. Eğer kahverengi regl adet döneminin hemen başında meydana geliyor ve bu durum her döngüde tekrarlanıyorsa, doktor muayenesi gerekebilir.
  • Bazı kadınlar gebe kalmalarına rağmen gebeliğin ilk ayında regl olabilmektedir. Normalden daha kısa süren bu regl döneminde, kahverengi ya da siyah renk regl kanaması görülebilir. Ancak gebelik netleşmiş ve ilerlemiş ise ilk üç ay için kanamalar düşük oluşumu nedeniyle de meydana geliyor olabilir.
  • Kadının rahminde ya da rahim kanallarında yahut idrar yollarında enfeksiyon oluşumu mevcutsa, regl kanı ilk gününde koyu renk olabilmektedir. Genellikle ayaklardan soğuk alındığında da bu durum ortaya çıkabilmektedir.
  • Tavsiye edilmese de, bazı çiftler, adet döneminde cinsel ilişkiye girebilmektedirler. Penis hareketleri nedeniyle kanalda geriye itilen kan, vajinada bir süre kalır ve aktığında koyu bir renge sahip olabilir.

Koyu Regl ve Gebelik İlişkisi

Kahverengi lekelenmenin zamanı eğer yumurtlama döneminin 10 – 12 gün sonrasında ortaya çıkmışsa, gebelik belirtisi olarak görülmelidir. Aynı şekilde, adet döngüsünden hemen önce kahverengi akıntı yine gebelik belirtisi olabilmektedir. Koyu renk kanama iki günden daha fazla süre ile devam ediyor ise, bu yerleşme kanaması olabilmektedir. Yerleşme kanaması hamilelik belirtilerinden bir tanesidir. Bu durumda kanama, birkaç damladan ibaret olarak meydana gelir.

Cinsel ilişki sonrası, yumurtlama döneminden sonra ortaya çıkan kanama kahverengi olursa, birkaç gün sonra emin olmak için gebelik testi yaptırılmalıdır. Aynı şekilde, bir sonraki regl dönemine kadar da beklenebilir. Regl döneminde gecikme meydana gelirse, bu durum da gebelik olarak düşünülmeli ve mutlaka idrar testi yapılmalıdır. Eğer gebelik söz konusu ise, kahverengi kanama genel olarak 5. haftada ortaya çıkar.

Ancak her gebelikte bu durum olmayabilir. Kahverengi kanama ile birlikte herhangi bir ağrı ya da kötü koku yoksa bir rahatsızlık büyük olasılıkla söz konusu değildir. Ancak yine de doktora danışılabilir. Çünkü gebelikte düşük riski her zaman vardır ve bu durum meydana geldiğinde erken fark edilmezse anne adayının hayatı da risk altına girebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ