Kalbimde Batma Var

Kalbimde Batma Var

Vücutta dolaşım sisteminin merkezi olan kalpta kimi zaman batma, iğnelenme ve ağrı gibi şikayetler baş gösterebilmektedir. Kalp hissedilen batma hissi hafif sancılı olabileceği gibi birden bire ve şiddetli(bıçak gibi ağrı) de oluşabilir.

Kalpte batma/iğnelenme hissi, kişinin panik ve endişe duymasına neden olur. Bunun nedeni ise kalpteki batmanın kalp rahatsızlıklarıyla ilintili olabileceği ihtimalidir. Şikayetin altında yatan neden çok ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden, kesinlikle ihmal edilmemeli ve bir an önce uzman doktora gidilmelidir.

Kalbe İğne Batma Hissi ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Kalpte batma hissinin ne sıklıkla oluştuğu, beraberinde görülen diğer semptomlar ve ağrının birden bire (bıçak gibi)mi yoksa yavaş yavaş mı olduğu gibi detaylar, tanı aşamasında büyük önem taşımaktadır.

Koroner Arter Hastalığı

Kalbi sarmalayarak beslenmesini sağlayan ve kalp için oldukça önemli olan atardamar; koroner arterdir. Bu atardamarların daralmasıyla birlikte kalbe giden kan miktarı oldukça azalır. Genellikle yaşlılık döneminde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Beslenme alışkanlıklarının bozulması, sağlıksız ve dengesiz beslenme programlarının takip edilmesi neticesinde yaşlılık döneminde rahatsızlık belirebilir. Sigara içmek ve aşırı stres de hastalığı tetikleyen unsurlar arasındadır. Erkeklerde kadınlara nazaran daha çok görülmektedir. Belirtileri ise şunlardır;

  • Göğüste baskı, sıkışma hissi
  • nefes alma esnasında zorlanma
  • kalpte batma hissi, iğnelenme
  • kollarda uyuşma
  • çenede ağrı, uyuşma hissi

Kalp Hastalıkları

Kalpte hissedilen ağrı, iğnelenme kalp krizi belirtisi olabilir. Nefes darlığı, mide bulantısı, kalpte ağrı/batma hissi kalp krizi belirtileri arasındadır. Bunun dışında kalpteki batma hissi bir çok kalp rahatsızlığının bulgusu olabilir.

Akciğer Rahatsızlıkları

Vücudun hayati görevi olan solunumdan sorumlu organ akciğerdir. Akciğerde meydana gelebilecek rahatsızlıklar, kalpte ağrı şikayetlerine yol açabilmektedir. Özellikle astım ve zatürre rahatsızlığı olanlarda sık görülür. Ancak tek başına kalpteki ağrı, akciğer rahatsızlığı göstergesi değildir. Beraberindeki belirtilerin incelenmesi gerekir.

Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Sindirim sisteminde önemli rol oynayan yemek borusunda oluşabilecek sorunlar veya rahatsızlıklar, göğüste ağrı ve sıkışma hissedilmesine yol açabilir. Yemek borusu kasılması, çatlaması durumunda görülebilmektedir.

Kalpte batma hissi şikayeti mutlaka araştırılması gereken bir durumdur. Sebebi kalp rahatsızlıkları gibi çok ciddi sağlık sorunları olabileceğinden, muayene ve doğru tedavi için bir an önce uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ