Kalça ve Bacak Bölgesinde Sancıya Dönüşen Ağrılar Var

Kalça ve Bacak Bölgesinde Sancıya Dönüşen Ağrılar Var

Kalçada başlayan ağrılar, bacaklara kadar uzanarak sancılar halinde hissedilebilir. Ağrı hafif seyredebileceği gibi çok şiddetli olabilmekte ve hatta kimi zaman uykusuz gecelere sebebiyet verebilmektedir. Kalça ve bacak bölgesinde ağrı şikayeti tek başına bir rahatsızlık bulgusu değildir. Ancak beraberinde görülen diğer semptomlarla altında yatan rahatsızlık saptanabilir.

Kalça ve bacak bölgesi, neredeyse vücudun bütün ağırlığını üstlenmektedir. Bacaklara binen ağırlığın, yükün artması halinde kalça ve bacak ağrısı oluşabilir. Bunun dışında bir çok faktör ağrıya neden olabilir.

Kalça ve Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Kas, eklem, tendon ve kemiklerden oluşan bacağın yapısı komplekstir. Bacağa alınabilecek herhangi bir darbe veya hasar, bu yapılardan herhangi birine zarar vererek ağrı hissedilmesine yol açabilir. Sert bir şekilde bacak üstüne düşülmesi, kırık durumlarında fazlaca görülür.

Obezite

Obezite veya aşırı kilo sorunu olan kişilerde, bacaklara haddinden fazla yük bindiğinden bacak ve kalça ağrısı şikayeti görülmektedir. Başka sağlık sorunlarının baş göstermemesi ve olası bacak ağrısı problemini önlemek adına ideal kiloda kalmakta yarar vardır.

Burkulma/İncinme

Kalça ve bacak ağrısının en yaygın nedenidir. Birden bire ters bir hareketin yapılması esnasında bacak burkularak, ağrı ve morluk gözlenebilir. Özellikle sporla ilgilinen kişilerde sık rastlanır.

Diyabet

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet, kronik bir rahatsızlıktır. Diyabet, kan dolaşımını etkileyerek bacaklarda ağrı şikayetine yol açabilir. Ancak tek başına ağrı şikayeti, diyabet bulgusu olarak değerlendirilemez.

Sinir Hasarı

Vücutta duyu iletiminden sorumlu sinirlere alınabilecek darbe veya hasarlar, uyuşma ve karıncalanma şikayetlerine yol açar. Sinirlerin üzerine fazla yük binmesi veya sinir zedelenmesi halinde sık rastlanır. Kalça ağrısının altında yatan neden sinir zedelenmesi veya sıkışması olabilir.

Kanser

Vücudun tamamına yayılmış ağrı şikayetlerinde kanserden şüphe duyulur. Bu şekildeki ağrılar, kemik kanserinin belirtilerindendir.

Kalça ve bacak bölgesinde hissedilen ağrılar; burkulma gibi basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi çok ciddi rahatsızlıkların göstergesi olabilir. Bu yüzden şikayetin kesinlikle ihmal edilmemesi ve mutlaka uzman doktora danışılması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ