Kalçada Kızarıklık

Kalçada Kızarıklık

Kalça bölgesinde meydana gelen kızarıklıklara kaşıntı ve yanma gibi semptomlar da eşlik ediyorsa, bu durumun sebebi alerjik reaksiyonlar olabilir. Bu kaşıntı ve kızarıklığın sebebinin net bir biçimde saptanabilmesi için kızarıklığın yanı sıra soyulma, şişlik gibi belirtilerin de yaşanıp yaşanmadığının bilinmesi gereklidir. Sebebin net bir biçimde bilinmesi yapılacak tedavi sürecini belirleyecek en önemli etkendir.

Kalçada meydana gelen kızarıklığın farklı nedenleri olabileceği de unutulmamalıdır. Vücutta ortaya çıkan mantar enfeksiyonları, cilt hastalıkları ve aşırı cilt kuruluğunun da kalça bölgesinde kızarıklıklara, kaşıntıya neden olduğu bilinmektedir. Sorunun nedeni kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Kalçada Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

1-)Travma Etkenleri

Kalça bölgesinde görülen kızarıkların birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bazı kızarıklıkların anlık bir temas nedeniyle ortaya çıkabileceği ve geçici olabileceği unutulmamalıdır. Küçük bir çarpma, ufak bir kaza kalça bölgesinde kızarıklığa neden olabilmektedir. Diğer kızarıklıkların ise farklı sebebi olabilir.

2-)Alerjik Reaksiyonlar

Kalçada meydana gelen kızarıklık, kaşıntı ve soyulmaların en çok görülen nedenleri arasında alerjik reaksiyonlar yer almaktadır. Her kişinin alerji gösterdiği ürün farklılık göstermektedir. Kişinin bilmeden ya da isteyerek alerjisi olduğu bir ürünü tüketmesi vücudunda çeşitli semptomlara sebep olmaktadır. Bu semptomlar arasında yoğun kızarıklıklar ve kaşıntı yer almaktadır. Alerjik reaksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan kızarıklıklar geçicidir ve kişinin alerjisi olan ürünlerden uzak durması halinde bir daha tekrarlanmaz.

3-)Mantar Enfeksiyonu

Kalçada meydana gelmiş olan kızarık ve diğer belirtilerin nedenlerinden birisi mantar enfeksiyonudur. Vücudun çok çeşitli yerlerinde görülen mantar enfeksiyonu kızarıklık, kaşıntı ve soyulma olarak kendini belli eden bir sağlık sorunudur. Enfeksiyonun ilerlemesi halinde kızarıklar artar ve çok yoğun bir biçimde kaşıntı meydana gelir. Deri üzerinde kırmızı halkalara neden olan mantar enfeksiyonunu önlemek için ilaç kullanımı yapmak önerilmektedir. Bunun için cilt doktoruna gitmek, gerekli testleri yapmak ve önerilen ilaçları düzenli biçimde kullanmak gerekmektedir.

4-)Aşırı Cilt Kuruluğu

Cildin aşırı kuru olması ciltte çeşitli etkilere neden olmaktadır. Aşırı cilt kuruluğu cilt üzerinde kaşıntıya neden olur ve kaşıntı zaman içinde kızarıklıklar meydana getirir. Özellikle yaz aylarında karşımıza çıkan cilt kuruluğunu önlemek için bitkisel yöntemler tercih etmek faydalı olacaktır. Cildin sürekli nemli tutulması vücutta oluşacak cilt kuruluklarını önleyecek bir etken olacaktır. Düzenli bir biçimde nemlendirici krem kullanarak ciltte oluşabilecek kızarıklık, kaşıntı ve soyulmaları önleyebilirsiniz. Alınacak olan nemlendirici kremlerin rastgele seçilmemesi, doktor kontrolünde önerilen kremlerin kullanılmasına önem verilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ