Kalçadan Başlayan Ağrı Sonucu Kramp ve Kasılma

Kalçadan Başlayan Ağrı Sonucu Kramp ve Kasılma

Kalça bölgesinde başlayan ağrı sonucunda dayanılmaz kramp ve kasılmalar baş gösterebilmektedir. Bu durum akut bir şekilde seyredebilir ve kişinin istirahat etmesi ile kısa süre içerisinde geçmektedir. Bazı durumlarda ise kalçadan başlayan ağrı kronik bir hal almaktadır ve kişinin sosyal yaşantısını tamamen etkilemektedir.

Kronik ağrılar sonucunda oluşan kramp ve kasılmalar kalça bölgesinde meydana gelebilir. Bu durum ilerleyen evrelerde tedavi edilmez ise tüm vücuda yayılan kasılmalara ve kramplara sebep olabilmektedir.

Kalçadan başlayan ağrının birçok sebebi olabilmektedir. Kalçadan başlayan ağrının sebepleri bulunur ve doğru bir şekilde tedavi edilir ise kişi tüm vücuda yayılan ağrı ve kramplarda hızla kurtulabilmektedir.

Kalçadan Başlayan Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Kalça Çıkıklığı

Kalça çıkıklığı genellikle doğuştan meydana gelen bir durumdur. Annenin hamilelik esnasında yaşadığı bazı problemler sonucunda bebekte gelişim geriliği ve kalça çıkıklığı görülebilmektedir.

Kalça çıkıklığı aynı zamanda normal doğum esnasında bebeği çekme işlemi yapılırken doktor hatasından dolayı meydana gelebilir. Genellikle farkedilemeyen bu durum, ilerleyen evrelerde farkedilir ve kalıcı hale gelmiş olur.

Kalça çıkıklığı yaşayan bireylerde kalça bölgesinde başlayan ve tüm vücuda yayılan kramp ve kasılmalar gözlenebilmektedir. Bu durum kişinin ciddi şekilde rahatsızlık duymasına sebep olabilir.

Bu tarz kalçadan başlayan ağrılarının giderilmesi için kişinin kendini gerektiğinden fazla yormaması gerekmektedir. Aynı zamanda oluşan ağrıların sıklığını azaltmak ya da tamamen ortadan kaldırılması için uzmanlar tarafından fizik tedavi uygulanması gerekli görülebilir.

2-)Fıtık Kaynaklı Oluşumlar

Kalça bölgesinde var olan fıtıklar, ağrı oluşmasına sebep olabilmektedir. Özellikle kişinin kendini normalden daha fazla yorduğu, ağır kaldırdığı, uzun süre ayakta kaldığı durumlarda kalça bölgesinde bulunan fıtıktan kaynaklı kramp oluşumu, şiddetli ağrı oluşumu gözlenebilmektedir.

Fıtık kaynaklı ağrılarda genel olarak tedavi için cerrahi müdahale gerekli olabilmektedir. Fıtık bölgeden temizlendikten sonra genellikle kalça bölgesinde meydana gelen kramplar, ağrılar ortadan kalkmaktadır.

Bazı durumlarda fıtığın büyüklüğüne bağlı olarak ameliyat yerine fizik tedavi uygulaması önerilebilir. Fizik tedavi daha uzun vadede etki gösteren bir durumdur. Bu sebeple kişi düzenli olarak fizik tedavisini yapmalı ve sabretmelidir.

NOT: Kaza ve travmalar sonucunda kalça bölgesine alınan darbelere bağlı olarak ağrı, kasılma ve kramplar meydana gelebilir. Bu tür şikayetler meydana gelen darbenin geçmesi ile hızla ortadan kalkmaktadır. Şikayetin altında yatan sebebin doğru tetkiki için mutlaka uzman doktora danışmanız önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ