Kalçadan Başlayan Ağrı

Kalçadan Başlayan Ağrı

Kalça bölgesinde görülen ağrıların birden fazla faktöre bağlı olarak gelişebileceği bilinmektedir. Genellikle kalçadan başlayan ve vücudun farklı bölgelerine yayılan ağrıların sebepleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kadınlarda daha sık görülen kalça ağrılarının bacak ve kollara yayılması kişiye büyük rahatsızlık vermektedir. Kişinin hareketlerini önemli ölçüde kısıtlayan bu ağrılar için ağrı kesici kullanmadan önce uzman bir doktora danışmak mantıklı bir hareket olacaktır.

Kalça Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Kişinin günlük yaşamını olumsuz olarak etkileyen ağrıların en sık görüldüğü yerlerden birisi de kalçalardır. Kalça ağrılarının genellikle bu bölgeden başladığı ve sonrasında artarak bacaklara yayıldığı bilinmektedir. Tüm vücuda yayılan bu ağrılara neden olan çok sayıda faktör bulunmaktadır.

1-)Aşırı Hareket veya Hareketsizlik

Ev kadınlarında ev işi yapmaktan ya da hareketsiz bir yaşamdan dolayı ortaya çıkan kalça ağrıları erkeklerde ise yoğun fiziksel güç gerektiren işlerde çalışmasından dolayı ortaya çıkabilir. Basit bir ağrı olarak görülen kalça ağrılarının çok şiddetli olması, uzun sürmesi ve tüm vücuda yayılması halinde tıbbi bir müdahale gerektilebileceği unutulmamalı ve ağrılar ciddiye alınarak uzman bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

2-)Ağır Yük Kaldırmak

Kalça bölgesinde başlayan ağrıların en büyük nedenlerinden birisi ağır yük kaldırmaktır. Kişinin günlük hayatında çok ağır yükleri kaldırmaya çalışması kalçalarının yanı sıra sırtına da ciddi zararlar vermektedir. Bunların yanı sıra yoğun ve güç sarfettiren egzersiz programları da kişinin kalça bölgesinden başlayan ve tüm vücuduna yayılan ağrılara neden olabilmektedir. Ağrıların sürekli olmaması ve daha büyük sorunlara yol açmaması için kişinin kaldırabileceği yükleri kaldırması ve egzersiz programını düşürmesi gerekmektedir.

3-)Diyabet(Şeker) Hastalığı

Bazı durumlarda kalça ağrılarının daha büyük hastalıklar nedeni ile ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu tarz durumlar nedeniyle kişinin ağrılarına kendi kendine teşhis koymaması ve herhangi bir ilaç kullanımı yapmaması önerilmektedir. Kalça ağrılarına neden olan rahatsızlıklardan birisi diyabet hastalığıdır. Kişinin eklem bölgesinde ağrılara neden olan diyabet hastalığı kalçadan başlayan ağrılara da neden olabilmektedir.

4-)Sinir Hasarı

Kalça ağrısına neden olan diğer bir faktör ise sinir hasarlarıdır. Sinirlerde meydana gelen herhangi bir hasar şiddetli bir kalça ağrısına neden olabilmektedir. Ufak bir kaza, kırılma vb. durumlar sinirlere hasar veren durumlar arasında yer almaktadır. Kalça eklemlerinin aşırı zorlanması ya da kalça eklemlerine alınan darbeler de yoğun ve şiddetli kalça ağrılarına neden olabilmektedir. Bu durumların tamamı genellikle geçicidir ve uzun sürmesi halinde doktora danışılması önerilmektedir. Kısa süreli ağrılar için ağrı kesici almak yeterli olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ