Kalçam Ağrıyor

Kalçam Ağrıyor

Kalça bölgesinde rahatsızlık ve ağrı hissi duyarak “kalçam ağrıyor” şikayeti ile doktora görünen kişiler, bu ağrının nedenini merak etmektedir. Kalça bölgesi, vücudumuzun en önemli bölümlerinden bir tanesidir. Bacaklar ve üst vücudun birleşim noktası olarak ifade edilebilir. Vücudun dengede durmasına, esnek bir biçimde hareket etmesine olanak tanıyan bölüm olduğu için bu kısımda meydana gelen ağrı, günlük hayatı etkileyebilecek bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kişinin kalça bölgesini aşırı zorlaması veya darbe, düşme gibi durumlar sonucunda söz konusu bölgede ağrı ortaya çıkabilir ve zaman zaman bu ağrı dayanılmaz bir hal alabilir. Ancak daha başka sebeplerle de bölgede ağrı meydana gelebilmektedir. Bunlar arasında en sık ortaya çıkanlar şöyle sıralanabilir:

  • Osteoartrit(Kireçlenme): Sıklıkla karşılaşılan bu ağrı nedeni, eklem yerlerindeki kıkırdağın artık işlevini yerine getirememe halidir. Kıkırdağın işlevini kaybetmesi ile kemiklerin birbiri ile teması ağrı ile sonuçlanır ve kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler. Bu kıkırdak dokunun zarar görmesi farklı nedenlere dayanabilir. Söz gelimi yaşın ilerlemesi ile aşırı kilo ya da başka bir deyişle kilo kontrolünün sağlanamaması ile bazen de genetik bir rahatsızlık olarak ön plana çıkabilmektedir.
  • Ağrı kalça bölgesine ek olarak diz ve bacağın üst bölümünde de devam ediyorsa, bunun nedeni kese iltihabı olabilir. Kese iltihabı olarak adlandırılan rahatsızlıkta, kalçada kemiklerin hemen altında bulunan sıvı keselerinin iltihaplanması söz konusu olmaktadır.
  • Priformis Sendromu olarak isimlendirilen rahatsızlık da, kalça bölgesinde ağrı yaşanmasına neden olmaktadır. Belirtisi ise kalçadan başlayıp bacaklara veya bele doğru ilerleyen ağrıdır. Yaşı 40 üzerinde olan kişilerde daha sık ortaya çıkan bu sendrom, kasların sinirlere baskı yapması şeklinde ifade edilebilir.
  • Osteoporoz, kemiklerin gücünü kıran ve kırıklara davetiye çıkaran bir durumdur. Özellikle ani ve sert düşüşlerde kalça kemiğinde kırık oluşumu bu durumda muhtemeldir. Günümüzde bu rahatsızlığın tedavisi bulunsa da, yaş ilerlemesine bağlı olarak gelişen osteoporoza karşı tedbirli davranılması yerinde olacaktır.

Kalça Ağrısı Nasıl Geçer?

Kalçada oluşan ağrının geçmesi için neler yapılabilir? Öncelikle kalça kırığı gibi ciddi bir durumda mutlaka cerrahi uygulama gerekir. Doktor kontrolü olmaksızın kişi kendi başına hareket etmemelidir. Aksi halde istenmeyen ve gün geçtikçe kötüye giden durumlar ortaya çıkabilir.

Kalça ağrısı için evde uygulanabilecek ve yaşanan yoğun ağrıyı hafifletecek bazı öneriler söz konusudur. Bunlardan ilki, gün içinde 20 – 25 dakika boyunca ağrı duyulan bölgeye sıcak havlu koymak bunlardan bir tanesidir. Bunun yanında zorlayıcı olmayan egzersizler ve ısınma hareketleri de bölgede ağrının azaltılmasında etkili olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ