Kalıcı Dişlerin Geç Çıkması

  • 07 Mart 2018
  • 8.355 kez görüntülendi.
Kalıcı Dişlerin Geç Çıkması

Ağızda yer alan kalıcı dişler farklı yaş aralıklarında ortaya çıkabilir. Bu kalıcı dişler kişinin hayatı boyunca sahip olacağı dişlerdir ve genellikle süt dişlerin yerine gelir. Küçük yaşlarda ortaya çıkan süt dişleri zaman içinde ortadan kaybolur ve yerini kalıcı dişlere bırakır. Bu esnada zaman aralığı ve yaş durumu her kişide farklılık gösterebilir. Kalıcı dişler genellikle geç çıkar ve bu süreç oldukça ağrılı bir süreçtir. Kişinin bu durumda ağrı kesici ilaçlar alması ağrıları bir süre azaltacak bir etken olacaktır.

Bu ağrı kesici ilaçların doktor kontrolünde alınılmasında kesin olarak dikkat edilmelidir. Kalıcı dişler ne zaman çıkar, kimlerde hangi yaş aralığında çıkar öğrenmek için doktora danışılması iyi bir yöntem olacaktır.

Kalıcı Dişler Neden Geç Çıkar?

Kalıcı dişler bazı zamanlarda geç çıkabilir. Bu durum hem ağız yapısında sorunlara yol açmakta hem de kişiye oldukça ağrılı süreçler yaşatmaktadır. Kalıcı dişlerin geç çıkmasında birçok faktör etkilidir. Bu faktörler arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Yaş Faktörü

Kalıcı dişlerin yaş faktörüne bağlı olarak farklı zamanlarda ortaya çıktığı görülebilir. Her yaşta kişide kalıcı dişler geç çıkabilir. Düşen süt dişlerinin uzun süre çıkmaması durumunda bu durum yaşa bağlı bir biçimde gelişiyor olabilir.

2-)Cinsiyet Faktörü

Kişinin kalıcı dişlerinin çok geç bir biçimde çıkmasının cinsiyete göre bir etkisi yoktur. Kişinin kalıcı dişlerinin geç çıkması hem erkeklerde hem de kadınlara görülen bir durumdur.

3-)Risk Faktörü

Dişlerin geç çıkmasının risk faktörleri arasında genetik faktörler oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Anne ve babada eksik diş olması çocuklara da geçen bir sorundur. Dişlerin geç çıkması ya da hiç çıkmamasının diğer bir genetik sebebi de anne ya da babanın çenesinin küçük olmasıdır. Bu şekilde dişlerde yeterli alan olmayabilir. Bu durumda kalıtımsal bir bozukluktur. Süt dişlerin erken bir biçimde çıkması da kalıcı dişlerin geç çıkmasına neden olabilir.

Dişe alınmış herhangi bir darbe sonucunda çene ya da ağız yapısında farklılıklar oluşabilir. Bu gibi durumlarda kalıcı dişler geç bir biçimde çıkabilir ya da hiç çıkmayarak eksik diş oluşumuna neden olabilir.

Kalıcı Dişlerin Geç Çıkması Nasıl Tedavi Edilir?

Kalıcı dişlerin çok geç bir biçimde çıkması sonucunda tedavi için genetik bozukluk olup olmadığı araştırılmalıdır. Bunun için doktor muayenesi gereklidir. Az diş olması durumunda tedavi için genellikle ortodontik tedavi yöntemi tercih edilir. Bu yöntem ile eksik dişler yan dişler ile birlikte kapatılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ