Kalp Kapakçığında Sızıntı Var

Kalp Kapakçığında Sızıntı Var

Kalp kapakçığında sızıntı olması önemli kalp rahatsızlıklarındandır. Toplumda yaygın olarak böyle bir durumla karşılaşılabilir. Bu durumun gözle görülmesi imkansız olduğu için verdiği belirtilere dikkat etmek ve şüphelenilen bir durum olduğunda vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Kalp vücudumuza gerekli kanı pompalayan organdır. Kalpte ortaya çıkan problemler hayatı olabilir. Bu yüzden son derece dikkatle ve hassas olmak gerekir.

Kalp Kapakçığında Sızıntının Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Kalpte birçok odacık ve kalbe giren çıkan damarlar vardır. Bu odacıklar arasında ve damar girişlerinde kapakçıklar bulunur. Bu kapakçıklarda farklı sebeplerden dolayı sızıntı olabilir. Eğer kanın ilerleyişinde bir zorluk varsa, bu durumda bu kapakçıklara olan direnç artacak ve sızıntılar oluşacaktır. Kalp kapakçıklarında sızıntı olmasının bir sebebi budur. Sızıntının diğer bir sebebi ise kapakçıklarda anatomik bozukluklar olmasıdır. Eğer kapakçıkların şekli bozuk ve deliği iyi bir şekilde kapatamıyorsa, sızıntı oluşacaktır.

Yukardaki sayılan sebeplerden dolayı kapakçıklarda sızıntı olduğunda kan pompalanması bozulacaktır. Kanın geri gelmesini engelleyen kapakçıklarda sızıntı olunca kan gitmesi gereken yönde ilerleyemeyecek tekrar kalbe dolacaktır. Bu durumda vücuda gerekli miktarda kan pompalanamaz. Gerekli kanın pompalanması için için kalp daha fazla çalışmaya başlar. Bunun sonucunda kalp atışı artar, çarpıntı gibi durumlar ortaya çıkar. Yine kanın vücuda yeterince pompalanmaması sonucu düşük tansiyon belirtileri, baş dönmesi gibi belirtiler ortaya çıkar. Bütün bu durumlara ek olarak çabuk yorulma, geceleri öksürme gibi belirtiler kalp kapakçıklarında sızıntı olduğunun habercisi olabilir.

Kalp Kapakçığında Sızıntının Tedavisi Nasıldır?

Kalp kapakçıklarda sızıntı olması gözle görülebilen bir durum olmadığından özellikle yukarıda bahsedilen belirtiler görüldüğünde dikkatli olunmalıdır. Özellikle çabuk yorulma ve çarpıntı probleminiz varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Kalp kapakçığında sızma olup olmadığını öğrenmek için EKG çekilir ve kalp belli odalardan dinlenir. Hastalığın tedavisinde hastanın durumu çok önemlidir. Uygulanacak tedavi hastanın kalp kapakçıklarının durumuna göre belirlenir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi yeterli olacak ve hastalığın etkilerini azaltacaktır. İlaç tedavisinin yeterli olmadığı hastalarda ameliyat gerekebilir. Kalp kapakçıkları cerrahi müdahalelerle düzeltilmeye çalışılır. Bu durum kesin bir sonuç vermeyebilir.

Romatizmal hastalıklı kişilerde tedaviden sonra sızıntı tekrarlayabilir. Bu durumda ikinci bir ameliyat gerekecektir. Eğer kapakçıkların yapısı düzeltilemez ise yerine yapay protez kapakçıklar takılır. Bu kapakçıklar hastaya bağlı olarak metal olabileceği gibi hayvansal dokulardan üretilmiş yarı biyolojik maddelerden de olabilir. Ameliyattan sonraki süreçte hasta belirli aralıklarla kontrole gelir ve kapaklarda sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. En doğru ve kesin bilgi için muhakkak alanında uzman doktora başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ