Kalpte Titreme Neden Olur?

Kalpte Titreme Neden Olur?

Kalpte meydana gelen titreme belirli nedenlere bağlı olarak gelişen bir sağlık sorunudur. Kalp bazı zamanlarda çok düzensiz ve şiddetli bir biçimde atabilir. Kalbin çok şiddetli ve düzensiz bir biçimde atılması demek kalp çarpıntısı olarak anılmaktadır. Bazı kişilerin ise bu durumu kalpte titreme olarak ele aldıkları bilinmektedir. Kalpte titreme genel olarak çarpıntı anlamına gelmektedir ve birçok farklı sebebi bulunmaktadır.

Kalp çarpıntısı ya da kalpte titreme sorunu kişinin aniden heyecan yapmasına ve paniklemesine neden olmaktadır. Akla hemen kalp krizi riskini getiren bu sağlık sorunu bazen çok basit nedenlerin de habercisi olabileceği için kişinin hemen panik yapması uygun olmayacaktır.

Kalpte Titremenin Nedenleri Nelerdir?

1-)Psikolojik Etkenler

Kalpte titreme olmasının en büyük sebeplerinden birisi psikolojiktir. Kişinin içinde bulunduğu ruh hali sağlığını direk olarak etkilemektedir. Kişinin yaşadığı aşırı stres, üzüntü, kaygı ve endişe gibi durumlar psikolojik sebepler olarak gösterilmektedir. Bu gibi durumlar kalp krizini de tetikleyen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kişinin kalp titremesinin sebepleri arasında bu psikolojik sorunlar ilk sırada yer almaktadır.

2-)Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

Kullanılmakta olan ilaçların bazı zamanlarda kişi üzerinde bir takım yan etkileri olabilmektedir. Bu ilaçların yan etkisi çoğunlukla olumsuzdur ve kişinin yaşamına doğrudan etki etmektedir. Kullanılan ilaçların yan etkisi kalp üzerinde de oldukça etkilidir. Bu nedenle kişilerin bilinçsiz bir biçimde ilaç kullanımı yapmaması gereklidir.

3-)Fiziksel Aktiviteler

Kişinin sık sık ve ağır bir biçimde fiziksel aktivite yapması kalbi yormaktadır. Kişinin bu dönemde sağlığına çok dikkat etmesi gereklidir. Özellikle yaşı ilerlemiş kişilerin çok fazla spor yapmaması ve kendini zorlamaması tavsiye edilmektedir. Kişinin kendini zorlayacak eylemlerden uzak kalması gereklidir.

4-)Kansızlık

Kansızlık tıp dünyasında anemi olarak adlandırılmaktadır. Anemi vücut içinde yer alan alyuvarların yani kırmızı kan hücrelerinin az olması durumunda görülen bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kansızlık sorunu bütün dokulara oksijen taşınmasını engellediği için kalbi de yormaktadır. Bu durumda kalp kan hücresi yaratabilmek için normalin üstünde hareket edecektir.

Kalpte Titreme Nasıl Tedavi Edilmeli?

Kalp titremesinin görüldüğü üzere çok fazla sayıda nedeni bulunmaktadır. Kişinin böyle bir sağlık sorunu olması durumunda öncelikle doktora gitmesi ve sonrasında da yapılacak testlere göre bir tedavi yöntemi uygulaması gereklidir. Kalpte titreme sorunu tedavi edilmesi için kişinin neden bu sorunu yaşadığının net bir biçimde tanısının koyulması gereklidir. Bunun için de kan vb. testler yapılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ