Kan Gibi Sıcak Bir Şey Aktığını Hissediyorum

Kan Gibi Sıcak Bir Şey Aktığını Hissediyorum

Vücutta meydana gelen çeşitli değişiklerin farklı şekillerde tabirleri olabilmektedir. Hatta bazı olgularda hastanın tarifleri terimsel olarak tıp kitaplarında dahi kullanılmaktadır. Bu farklı şekildeki spesifik tabirler kişinin hastalığının semptomunun konulmasına yardım etmektedir.

Kan gibi sıcak bir şeyin aktığı hissi vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelebilir. Bu durum kafa bölgesinde özellikle post nazal bölgede gözlenir aynı zamanda bu durum vücudun uç uzuvlarında meydana gelir. Oluşan semptomların sürekli devam ediyor olması, kronik bir hal almış olması ciddi bir durumun habercisi olabilir. Kişi birden fazla kez meydana gelen sıcak bir şey akıyormuş hissinde uzman bir hekime giderek gerekli tetkikleri yaptırmalı, şikayetlerini aktarmalıdır.

Kan Gibi Sıcak Bir Şey Akması Hangi Durumlarda Meydana Gelir?

1-)Sinüzit

Sinüzit post nazal bölgede sık sık gözlenmekte olan kronik bir rahatsızlıktır. Buradaki kanalların fizyolojik ya da patolojik sebeplerden dolayı kapanması sonucunda sıvı akımı gerçekleşememektedir.

Sıvı akımının gerçekleşememesi bu bölgede çeşitli enflamasyonlara neden olabilmektedir. Enflamasyon sonucunda sıvı yoğunlaşabilir. Geniz bölgesinde akım yoğunlaşabilir. Bu bölgede yoğun kıvamlı sıvının akımı kan gibi bir sıvının aktığını hissettirebilir. Çoğu zaman bu sıvının sıcak olması kan ile karıştırılmaktadır.

Kişinin bu semptomlardan kurtulması için öncelikli olarak kanalların açılması gerekmektedir. Bu kanalların açılması için öncelikli olarak ilaç kullanımı gerekmektedir. İlaç ile enflamasyon önlenir. İkinci adım ilaca yanıt vermeyen vakalarda cerrahi müdahaledir. Cerrahi müdahale ile kesin olarak kanalların açılımı gerçekleşmektedir.

2-)Kortizon Kullanımı

Kortizon, çeşitli hastalıklarda ağrı ve inflamasyonu yok etmek amacıyla kullanılan bir tür ilaçtır. Yan etkilerinin yüksek olmasından dolayı fayda zarar oranı düşünülerek kullanılmalıdır. İlaç dozu ve bırakılması büyük özen istemektedir muhakkak doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Kortizon kullanımları esnasında çeşitli yan etkiler gözlenebilmektedir. Bu yan etkilerden en sık gözleneni burundan kan gibi sıcak bir sıvının akmasıdır. Çoğu zaman bu sıvı içerisinde kan da mevcuttur.

Bu durum tolere edilebilecek bir yan etkidir. Çok şiddetli seyretmediği süre boyunca ilaca devam edilmelidir. Ancak meydana gelen sıvı akıntısı çok sık meydana gelmeye başlar ya da içerisindeki kan miktarı giderek artar ise kişi muhakkak uzman hekiminine danışmalı, gerekli kontroller sonucunda ilacını kullanmaya devam etmeli ya da doktorun kararı üzerine bırakmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ