Kanal Tedavisi Sonrası Şişme

Kanal Tedavisi Sonrası Şişme

Kanal tedavisinden sonra meydana gelen şişme genellikle tedavinin yapıldığı diş etinde, ağız içerisinde ve bazen nadir de olsa yanak bölgesinde görülmektedir. Kanal tedavisi sonrası bu bölgelerde meydana gelen şişme çok normaldir ve uygulanan anestezinin etkisinin geçmesini takip eden bir kaç gün içerisinde bu şişlikler kendiliğinden geçmektedir.

Bazı durumlarda ise şişlikler uzun süre geçmesine rağmen geçmez ya da bir süre sonra meydana gelmektedir. Böyle durumlarda şişliğin oluşmasına sebep olan durum ciddi bir rahatsızlık olabilir. Kişi böyle bir durumda ağız sağlığını düşünerek hiç zaman kaybetmeden uzman bir diş hekimine gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırarak muayene olmalıdır.

Kanal Tedavisi Sonrası Şişme Nedenleri Nelerdir?

Yanlış Uygulama

Bu durum tahmin edilenden daha fazla görülen bir durumdur. Doktorun yeterince bilgisinin olmamasına, dikkatsizliğine ya da yeterince pratiğinin olmamasına bağlı olarak meydana gelmektedir.

Yanlış uygulama sonucunda diş etine zarar verilebilir, dişin sinirlerine zarar verilebilir. Verilen hasarın yerine ve şiddetine göre meydana gelen şişliğin büyüklüğünde değişiklikler olmaktadır.

Yanlış uygulamanın anlaşılmaması, hasarın giderek büyümesi kişinin dişini kaybetmesine, o bölgede geri dönüşü olmayan hasarların meydana gelmesine hatta ve hatta sistematik etkili hasarların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Alerjik Nedenler

Kanal tedavisi sonrası meydana gelen şişlik anormal boyutlarda ise sebebi bu durum olabilmektedir. Bu durum özellikle kanal tedavisi esnasında kullanılan malzeme ve kişinin acı hissetmemesi için kullanılan anesteziden kaynaklı meydana gelmektedir.

Kişinin normalden çok daha büyük ve şiddetli bir şişliği oluşabilir. Kızarıklıklar, ağız içerisinde yara oluşumu da söz konusu olabilir. Böyle durumlarda acil müdahale gereklidir, aksi takdirde kişi hayatını kaybedebilir.

Bu sebeple bu tarz işlemlerden önce uygulanacak anestezi malzemesine karşı kişinin alerjisinin olup olmadığı öğrenilmelidir. Bunun için hızla yapılan küçük test kitleri mevcuttur.

Dokunun Zedelenmesi

Kanal tedavisi esnasında amaç çürüyen dişin çürük kısımlarını ve işe yaramayan sinirlerin temizlenmesidir. Bu işlem esnasında bazen yapılan uygulama diş eti, siniri ve yumuşak dokuyu etkileyebilir. Bu bölgede küçük boyutta olsa da zedelenmelerin meydana gelmesi söz konusu olabilir.

Zedelenmelerin şiddetine bağlı olarak kişi de kanal tedavisi sonrasında şişlik görülmesi söz konusu olabilir. Bu şişlikler tedavinin sonlandırılmasını takip eden birkaç gün içerisinde hızla ortadan kalkmaktadır.

Kanal tedavisinin ardından şişlik şikayeti söz konusuysa, hiç vakit kaybetmeden uzman hekime danışılması tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ