Kanlı Kusma

Kanlı Kusma

Kanlı kusma çeşitli rahatsızlıklar sonucunda akut bir şekilde meydana gelebileceği gibi kronik bir hal alarak sık sık da meydana gelebilmektedir. Vücutta meydana gelen kanama kısa vadede ya da uzun vadede kişinin hayatını riske atabilmektedir. Bu sebeple muhakkak böyle durumlarda kişiler zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalıdır.

Kanlı kusmanın birçok sebebi olabilir. Kaynağın doğru tespiti için muhakkak kişi uzman hekimlerden yardım almalıdır. Önemsenmeyen durumlar sonucunda ölümler meydana gelebilmektedir.

Kanlı Kusma Nedenleri Nelerdir?

1-)Mide Kanamaları

Kanlı kusmalarda akıllara gelen ilk şey midede bir problem olmasıdır. Mide kanamaları sonucunda kişiler sık sık kan kusabilir. Mide kanamalarından kaynaklı bu tarz kanlı kusmalarda kusmaya eşlik eden şiddetli ve dayanılmaz bir mide acısı yer almaktadır.

Mide kanaması acilen müdahale edilmesi gereken bir durumdur aksi halde kişinin midesi kullanılmaz bir hale gelebilir hatta daha ciddi olgularda kişi hayatını kaybedebilmektedir. Giderek artan şiddetli bir mide ağrısı yaşıyorsanız ve kanlı kusma bir ya da birden fazla sefer yaşadıysanız muhakkak bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli tetkikleri yaptırınız.

2-)Zehirlenmeler

Zehirlenmeler sonucunda kusma vücut tarafından verilen bir savunma mekanizmasıdır. Kusmanın şekli, meydana gelen kusmukta kan olup olmaması kişinin durumu hakkında bilgi vermektedir. Kanlı kusmalar iç organlarda bir harabiyetin ve kanamanın meydana geldiğinin habercisidir. Özellikle mide problemlerinde bu durum çok sık gözlenmektedir.

İlaç zehirlenmeleri sonucunda kanlı kusmalar sıkça gözlenmektedir. Özellikle aç karna içilmemesi gereken ilaçların aç karna kullanılması, gerekenden fazla ilaç dozunun alınması ya da ilaçların yanlış yollardan kullanılması bu tarz durumların gözlenmesine neden olabilmektedir.

3-)Yanlış Anlamalar

Bazen ise kişi kanlı kusmadığı halde yediği, içtiği yiyecek ve içeceklerden dolayı kusmuk renginde değişiklik olabilir. Böyle bir durumda kişinin emin olabilmesi için yediği yiyecekleri düşünmesi gerekmektedir. Kusmanın yanı sıra meydana gelen diğer semptomların böyle durumlarda değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kırmızı ve pembe renkli yiyeceklerin ve içeceklerin tüketilmesi kişinin mide içeriğinin renginde değişime neden olabilir. Bu durum kalıcı değil geçicidir. Kişinin sürekli bu tarz bir durum yaşıyor olması ise tükettiği yiyeceklere karşı alerjisinin ve hassasiyetinin olduğunun göstergesi olabilir bu sebeple kişiler kendi kendilerini kontrol etmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ