Kaplama Dişte Sızlama

Kaplama Dişte Sızlama

Dişin tamamının ya da bir bölümünün çeşitli materyallerle kaplanması, diş kaplaması olarak ifade edilmektedir. Kırık ve çürük dişlerde veya estetik kaygısı güdülen diş yapılarında, dişlere kaplama uygulanabilmektedir.

Kaplama işleminin seansı yapılacak işlemin boyutuna göre farklılık gösterse de, ortalama olarak 3 seansta tamamlanmaktadır. İlk olarak doktor tarafından dişte bulunan çürükler temizlenir ve diş işleme hazır hale getirilir. Ardından dişin modellenmesi için gerekli ölçüler alınır ve kaplama işlemi uygulanır.

Kaplama yapıldıktan sonra dişte sızlama ve ağrı şikayetlerine rastlanabilmektedir.

Kaplama Dişte Sızlama/Ağrı Neden Olur?

Diş Çürükleri

Dişin yüzey tabakasında(diş minesinde), mikroorganizmalar tarafından üretilen asitlerin çözünmesi durumunda dişlerde çürük sorunu meydana gelir. Dişte sızlama, dişin çürüdüğünün veya işlem uygulanmadan önce dişin çürük olduğunun bulgusu olabilir. Hissedilen sızlama ve ağrının ihmal edilmemesi, bir an önce diş doktoruna gidilmesi gerekmektedir.

Tedavi Esnasında Dişin Zarar Görmesi

Kaplama işleminin uygulama esnasında dişe zarar verildiyse, kaplama dişte sızlama ve ağrı sorunları belirebilir. İşlem uygulandıktan sonra ağrı ve sızı sorunları kesinlikle ihmal edilmemeli, bu konuda doktora danışılmalıdır.

Yiyecek Parçaları

Kaplama dişte sızlama/ağrının bir diğer nedeni de, kaplama arasına giren yiyecek parçalarıdır. Kaplama arasına giren yemek kalıntıları ağrıya sebebiyet vererek, kişinin rahatsızlık duymasına yol açabilir. Diş doktorunun ufak müdahaleleri yardımıyla bundan kaynaklı ağrı kolaylıkla çözülebilmektedir.

Diş Eti Rahatsızlıkları

Direkt olarak dişin kendisinde değil de, diş etinde oluşabilen rahatsızlıklar da dişte sızlamaya yol açabilmektedir. Diş eti çekilmesine bağlı olarak dişte sızlama/ağrı sık görülmektedir. Ağrı hissinin diş etinden mi yoksa dişten mi kaynaklı olduğunun doğru tanısı için uzman doktora gidilmesi gerekmektedir.

Kaplama Dişte Ağrı Tedavisi

Kaplama dişte ağrı şikayeti genellikle diş çürüklerinden kaynaklı olsa da, altında yatan bir çok neden olabilir. Çürükten dolayı oluşan ağrılar doktorun müdahaleleri yardımıyla kolaylıkla kontrol altına alınabilmektedir. Dişteki sızlamanın tedavisi neden olan etkene göre değişiklik gösterebileceğinden, şikayetin altında yatan nedenin doğru tespiti ve tedavi yöntemi için kesinlikle diş doktoruna gidilmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ