Kaplama Yapıldıktan Sonra Diş Ağrır mı?

Kaplama Yapıldıktan Sonra Diş Ağrır mı?

Diş kaplaması, halk arasında kuron kaplama olarak da geçer. Diş kaplaması, bir dişin üzerine genelde porselenden yapılan estetik bir materyal ile kaplanmasıdır. Kaplama yapılmadan önce diş çevresinden 1 mm kadar kesilir. Diş küçültülür. Amaç dişi güzelleştirmek ve korumaktır. Diş kaplaması şu durumlarda yapılır:

  • Diş desteğinin olmaması durumunda dolguyu desteklemek ve korumak için
  • Kırık, şekli bozuk ve kötü görünen dişleri güzelleştirmek için
  • Zayıf dişlerin kırılmasını önlemek için
  • Diş implantına üst yapı olarak.

Kaplama işlemi ortalama 3 randevuda biter. Diş hekimi, öncelikle gerekli gördüğü dişleri temizler ve sonra ölçü alarak işleme başlar. Başta deneme olarak yapıştırılan kaplama, memnun kalındıktan sonra kalıcı olarak yapıştırılır.

Kaplamada Diş Ağrısı Neden Olur?

Kaplama takıldıktan sonra vücudun dışarıdan giren materyale alışması zaman alacağı için ilk birkaç hafta ağrı olabilmektedir. Ağrıyla beraber dişlerde hassasiyet ve çiğnemede zorluk da görülebilir. Hatta bu hassasiyet ve çiğneme zorluğu sonucunda da ağrı şiddetlenebilir. Kaplama sonucunda oluşan diş ağrınız için doktorunuza başvurabilirsiniz. Doktorunuzun size tavsiyelerini uygulamanız en doğrusu olacaktır. Fakat evde de uygulayabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

Diş Ağrısına Buz Uygulamak Doğru mudur?

Buzu, küçük bir beze sararak ağrıyan dişinizin olduğu bölgeye doğru tuttuğunuzda ağrıyı hafifletecek hatta uyuşukluk etkisi yaratarak ağrıyı geçirecektir. Oldukça etkili bir yöntemdir. En başta biraz sızlama yaratabilir. Fakat bir süre sonra uyuşma olacaktır ve ağrı geçecektir.

Gargara Yapmak Diş Ağrısını Geçirir mi?

Gargara yapmak, diş ağrısı için etkili bir yöntemdir. Evde kendiniz gargara hazırlayabilirsiniz. Tuzlu suyla veya sirkeli suyla gargara hazırlayarak kullandığınızda diş etlerinin onarımı ve diş ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz. Sirkeli suyla gargara yapmak için yarım çay bardağı sirke ile yarım çay bardağı suyu karıştırıp ağzınızda çalkalamanız gerekmektedir. Çok şiddetli ağrılarda gargara yeterli olmayabilir.

Karanfil Çiğnemek Diş Ağrısını Geçirir mi?

Karanfil, doğal etkisi nedeniyle ağrıyan diş ile ezildiğinde uyuşma yaratarak ağrının geçmesini sağlayacaktır. Evde kolayca bu yöntemi uygulayarak kısa süre rahat edebilirsiniz.

Diş Ağrısını Geçiren İlaçlar

Kaplama sonrası diş ağrısını geçiren ilaçları doktorunuzun önerisi dışında kullanmayınız. Doktorunuzun reçete etmesi ile antibiyotik veya ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. İnsanların genel yaptığı hatalardan biri hemen apranax kullanmaktır. Bunu yapmayınız. Uzun süreli kullanımda sindirim sistemine yan etkileri vardır. Doktorunuza sormadan ilaç almayınız. Eğer ağrı ile birlikte enfeksiyon olduysa doktorunuz antibiyotik verecektir. Doktorunuza danışarak ilaç kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ