Karaciğer Değerlerinin Yüksek Çıkması

Karaciğer Değerlerinin Yüksek Çıkması

Karaciğer, işlevi en yüksek olan organlardan birisidir. Kişinin karaciğerlerinde meydana gelen herhangi bir sorun tüm vücut üzerinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Karaciğer sorunları arasında karşımıza çıkan birçok problem vardır. Karaciğer hastalıklarının tanısı için kişilerin karaciğer enzimleri sürekli olarak takip edilir. Bunun için uzman bir doktora danışarak test yaptırmak ve karaciğer enzimlerinin ne derece yüksek olduğu anlaşılabilir.

Karaciğer değerlerinin yüksek çıkmasına neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Kişinin özellikle karaciğer bölgesinde meydana gelen sağlık sorunları bu enzimlerin değerlerinin yüksek çıkmasına neden olabilmektedir. Karaciğer enzimlerinin yüksek çıkıp çıkmadığının anlaşılabilmesi için karaciğer fonksiyon testi yapılmalıdır. Karaciğer fonksiyon testleri sağlık kuruluşlarında hızlı bir biçimde yapılabilmektedir.

Karaciğer Fonksiyon Testleri Neden İstenir?

Karaciğerinde rahatsızlık olan kişilerin enzim değerlerinin ölçülebilmesi için karaciğer fonksiyon testi yaptırılması gereklidir. Karaciğer fonksiyon testi ancak belirli durumlarda hastadan istenir. Bu durumlar arasında şunlar yer almaktadır:

 • Karın bölgesinde çok şiddetli ağrı olması durumunda,
 • Karın bölgesinde şişlik olması durumunda,
 • Çok fazla alkol tüketimi yapan kişilerde,
 • Aşırı kilo problemi olan kişilerde,
 • Kullanılan ilaçların yan etkisi olması durumunda karaciğer fonksiyon testi yapılması gerekmektedir.

Karaciğer Enzimlerinin Yüksek Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer enzimlerinin çok yüksek olmasına neden olan çok sayıda etken bulunmaktadır. Bu etkenler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Karaciğer enzimlerinin yüksek çıkmasının ana sebeplerinden birisi hepatit hastalıklarıdır. Kişide hepatit A,B ve C hastalıkları oluşması sonucunda karaciğer enzim değerleri yüksek çıkabilir.
 • Karaciğer enzim değerlerinin yüksek olmasının bir sebebi de obezite sorunudur. Kişinin çok fazla kilo alması durumunda karaciğerinde sorunlar olabilir. Bu durumda kişinin diyet uygulaması ve egzersiz yapması gereklidir.
 • Karaciğer enzimlerinin aniden yükselmesinin bir sebebi de safra kesesi iltihabıdır.
 • Tiroid hastalıkları olması halinde karaciğer enzimleri yükselir. Bu sorunlardan birisi tiroid düşüklüğüdür.
 • Karaciğer enzim yükselmesinin nedenleri arasında siroz hastalığı da yer almaktadır. Siroza neden olan etkenler arasında aşırı alkol tüketimi yer almaktadır.
 • Kas zayıflığı hastalığı, karaciğer kanseri, kas iltihabı, çölyak hastalığı, reçetesiz ilaç kullanımı, karaciğer yağlanması, reçeteli ilaçların yan etkisi, mononükleoz ve zehirli hepatit gibi nedenlere bağlı olarak karaciğer enzimlerinde yükseklik çıkabilir.

Karaciğer Enzimlerinin Yükselmesi Ne Demek?

Karaciğer enzimlerinin yükselmesi durumunda AST ve ALT değerlerine bakılır. AST değerlerinin yüksek çıkması demek karaciğerin yanı sıra kalp hastalıklarına da işaret edebilir. ALT değerlerinin yüksek çıkması ise karaciğer sorunlarına direkt olarak işaret eder. ALT yalnızca karaciğerde yer aldığı için bu bölgedeki hastalıklara bağlı olarak yükselir. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için uzman hekime başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ