Karın Ağrısı ve Gaz

Karın Ağrısı ve Gaz

Karın ağrısı ve midede gaz, şişkinlik hissi hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardandır. İki şikayet birden aynı etkenleri işaret edebileceği gibi farklı sebeplerden kaynaklı da olabilir.

Besinlerin parçalanması esnasında midede gaz çıkışı olur ve bu normal bir durumdur. Ancak kimi zaman hava yutulmasından veya tüketilen bazı lifli gıdalardan ötürü midede gaz ve şişkinlik şikayeti belirebilir. Gazla birlikte karın ağrısı eşlik edebilir.

Karın Ağrısı ve Gaz Neden Olur?

Midede oluşan gaz kişinin karın ağrısı ve gaz sancısı yaşamasına sebebiyet verebilir.

Sağlıksız ve Düzensiz Beslenme

Sindirim sisteminde karbonhidratların parçalanması ve sindirilmesi sonucunda oluşan gaz, diğerlerine (yağ ve proteinlere) nazaran daha fazla olur. Karbonhidrat ağırlıklı öğünlerin, bol yağlı(fast-food yiyecekler gibi), bol baharatlı  ve asitli yiyeceklerin/içeceklerin tüketilmesi kişide gaz oluşumunu arttırır. Bu gıdaların dışında süt ve süt ürünlerinin tüketimi de aynı etkiye neden olmaktadır. Doğal şeker olarak bilinen laktoz, süt ürünlerinde bulunan ve sindirimi zor bir maddedir.

Sağlıksız beslenmenin yanı sıra düzensiz ve dengesiz beslenmekte, karın ağrısı ve gaz şikayetlerine neden olabilmektedir. Gün içinde öğün atlamak, hızlı yemek yemek gibi durumlar gaz sancısını tetikleyicidir.

Hava Yutmak

Bağırsaklarda sindirim esnasında üretilen gaza ilaveten dış ortamdan da gaz girişi ve birikimi oluşabilir. Çok hızlı yemek yemek, sakız çiğnemek, sigara içmek kişinin hava yutmasına yol açarak gaz sancısı çekmesine neden olabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu

Bağırsakların çalışma fonksiyonlarında oluşan değişimler, anormallikler huzursuz bağırsak sendromu olarak bilinir. Tıp dilinde irritabl bağırsak sendromu olarak bilinmektedir. Kalın bağırsağı etkileyen bu rahatsızlık, bağırsak işleyişini dolayısıyla dışkılamayı etkiler. Altında yatan neden tam olarak saptanamamış olsa da, çoğunlukla aşırı stres ve endişe duyan kimselerde daha fazla rastlanmaktadır. Rahatsızlığın en yaygın bulguları; gaz, karın ağrısı, kabızlık ve ishal şikayetleridir.

Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Biriken gazdan ve sancıdan ötürü karın ağrısı baş gösterebilir. Gaz sancısını geçirmek için aşağıdaki tedbirler ve yöntemler uygulanabilir.

  • Gün içinde sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının izlenmesi gaz oluşumunu engelleyerek, sancı ve karın ağrısı şikayetinin önüne geçer.
  • Aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz bitki çayları, sindirim sistemine iyi gelerek çekilen ağrı ve sancıların giderilmesini sağlar. Tercihe bağlı olarak papatya, nane, rezene çayları içilebilir.
  • Spor ve gün içinde yapılacak düzenli egzersizler, sindirim sistemi üstünde olumlu etki yaratan etkenlerden biridir. Gaz oluşumu ve sancının giderilmesinde etkilidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ