Karın Ağrısı ve Karında Sertlik Şişkinlik

Karın Ağrısı ve Karında Sertlik Şişkinlik

Karın ağrısı, karında sertlik ve şişkinliğin oluşmasının başlıca nedenlerinden biri; tüketilen gıda ürünleridir. Tüketilen bazı yiyecek ve içeceklerin içeriğindeki maddelerden ötürü karın ağrısı ve karında şişkinlik sorunları baş gösterebilir. Özellikle süt ve süt ürünlerinin tüketilmesini takiben bu tarz problemlere sık rastlanır. Ancak hissedilen karın ağrısı ve karındaki sertlik, her seferinde bu denli basit bir nedenden oluşmamış olabilir. Altında yatan onlarca neden olabileceğinden, doğru araştırılması gereken bir konudur.

Karın Ağrısı ve Karında Sertlik Şişkinlik Neden Olur?

Karın ağrısı ve bu bölgedeki sertlik çoğu zaman kısa süreli olarak gözlenir. Çoğunlukla gıda hassasiyeti ya da tüketilen gıda ürünlerinden kaynaklanan ağrı ve şişkinliğin tekrar ediyor olması ise akıllara daha ciddi sorunlarla ilintili olabileceği ihtimalini getirir.

İçeriğin devamında karın ağrısı ve karında sertlik-şişkinlik şikayetlerinin en yaygın sebepleri detaylıca anlatılmaktadır.

1-)Kabızlık

Bağırsakların tam olarak fonksiyonlarını yerine getirememesini ya da az çalışmasını takiben kabızlık sorunu baş gösterir. Kabızlığa bağlı olarak dışkılamada zorluk çekilir ve dışkılama sıklığında azalmalar meydana gelir. Karın ağrısı ve karındaki şişkinliğin, sertliğin  altında yatan en yaygın nedenlerden biri kabızlıktır. Stres, yaşam koşulları, düzensiz beslenme gibi pek çok etken kabızlığa dolayısıyla karın ağrısı ve karında sertlik sorununa yol açabilir.

2-)Gaz ve Şişkinlik

Sağlıksız beslenme, tüketilen bazı yiyecek ve içecekler, yanlış beslenme yöntemleri midede gaz ve şişkinliğe sebebiyet verebilir. Midede biriken gaz ve şişkinlik ise karında sertlik, ağrı gibi şikayetlerle kendini gösterir.

Midede biriken gaz çoğunlukla tüketilen bazı gıdaların sindiriminde zorlanılmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle karbonhidrat açısından zengin gıdaların sindirimi, protein ve yağ ağırlıklı besinlere göre daha zordur. O yüzden karbonhidrat açısından zengin besinlerin sindirilmesi esnasında daha fazla gaz çıkışı olur. Bu gaz çıkışına bağlı olarak karın ağrısı ve karında şişkinlik, sertlik gözlenebilir.

3-)Huzursuz Bağırsak Sendromu

İrritabl bağırsak sendrom olarak da ifade edilen huzursuz bağırsak sendromunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak vücutta verdiği belirtiler bilinen durumlardır. Karın ağrısı ve karında sertlik her ne kadar huzursuz bağırsan sendromunun belirtileri  arasında olsa da, bu semptomlar tek başına bağırsak sendromunu işaret etmez. Eğer beraberinde aşağıdaki bulgular mevcutsa, derhal konuyla ilgili uzman hekime gidilmelidir.

 • Mide bulantısı,
 • İshal,
 • Kabızlık,
 • Dışkılama sıklığında farkedilir seviye değişiklik,
 • Dışkı kıvamında ve yapısında gözle görülür değişim,
 • Karında gerginlik ve şişkinlik, sertlik

4-)Hamilelik

Karında sertlik, şişkinlik ve gerginliğin bir diğer yaygın nedeni hamileliktir. Sertliğin esas nedeni rahmin genişliyor olmasıdır. Hamileliğin ilk 3 ayından sonra karında sertlik şikayeti daha belirgin bir hal alır.

Bu evrede karında sertlik ve ağrıyı bir nebzede azaltmak adına hem de bebeğin sağlığı için sağlıklı ve dengeli beslenilmesi önerilir.

5-)Mide Kanseri

Karın ağrısı, karında sertlik ve şişkinliğin altında yatan sebep mide kanseri olabilir. Mide içinde büyüyen tümör oluşumları, karın ağrısına ve sertliğine sebebiyet verebilir. Ancak tek başına bu semptomlar, mide kanserine işaret etmez. Eğer karın ağrısı ve sertliğine aşağıdaki anormallikler eşlik ediyorsa, mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

Mide kanserinin belirtileri:

 • Dışkıda kan,
 • Mide ağrısı,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Gün içinde sürekli yorgunluk, kronik halsizlik,
 • İştahsızlık ve birden bire yaşanan kilo kaybı

Karın Ağrısı ve Karında Sertlik, Şişkinlik Nasıl Geçer?

Karın ağrısı ve karındaki sertliğin tedavisi tamamen altında yatan nedene bağlıdır. Eğer tüketilen gıdalardan kaynaklanıyorsa, gıda seçiminin farklı yapılması etkili olacaktır. Eğer kabızlıktan kaynaklıysa lif içeren gıdaların tüketilmesi ile tedavi sağlanır. Problemin altındaki sebep mide kanseri gibi ciddi sağlık sorunları olabileceğinden, tekrar eden durumlarda muhakkak doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ