Karın İçi Kaşıntı

Karın İçi Kaşıntı

Cildin herhangi bir bölümünde görülen kaşıntı hissi bazı nedenlerden dolayı vücut içinde de görülebilmektedir. Kaşıntı genelde alerjik reaksiyonlardan ya da stres kaynaklı oluyor olabilir. Ancak vücudun iç kısmından gelen kaşıntı hissi daha ciddi hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Karın içinde olan kaşıntının sebebi genellikle hamilelik dönemi ile ilgilidir.

Karın içinde kaşıntı zaman zaman ve az miktarda oluyor ise genellikle stres kaynaklı olabilmektedir. Fakat geçmeyen, artan ve kişiyi rahatsız edecek durumda ise ciddi bir iç hastalığının nedeni de olabilmektedir. Bu durumda uzman bir cilt hastalığı doktorundan yardım alınması önerilmektedir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra neden olan hastalıkla ilgili birime kişi sevk edilmektedir.

Karın İçi Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Vücudun her bölgesinde kaşıntılar meydana gelebilmektedir ve bu kaşıntıların sebebi genellikle stres ya da alerjidir. Vücudun iç bölgesi yani organlarda kaşıntı, gıdıklanma, karıncalanma gibi şikayetler oluyorsa bu durum ciddi bir hal almaktadır. Karnın iç kısmındaki bölgenin kaşınmasının nedenleri şunlar olabilmektedir:

1-)Hamilelik

Hamilelik döneminde karın içi kaşıntı şikayetine çok sık rastlanmaktadır. Bu dönemde iç kaşıntı bebeğin anne karnında büyümesi vücudun genişlemesine dolayısıyla bölgenin gerilmesine nedenleriyle olmaktadır. Doğal bir süreç olduğundan belli bir dönem sonra kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak kişinin şikayeti fazla ise bebeğin ve kendi sağlığı için bir uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

2-)İç hastalıklar

Bazı iç hastalıkları iç kaşıntıya neden olabilmektedir. Karaciğer, böbrek hastalıkları gibi karın bölgesine yakın olan organların rahatsızlanması sonucunda karında kaşıntı olabilmektedir. Kaşıntının yanında başka belirtilerle hastalığın tanısı koyulduktan sonra gerekli tedavi süreci başlamaktadır.

3-)Menopoz dönemi

Hamilelikten sonra en sık rastlanan iç kaşıntı nedeni menopozdur. Vücutta değişen hormonlar, karın ve kasık bölgesindeki sinir uçlarını etkilediğinden o bölgelerde iç kaşıntıya neden olabilmektedir.
Fizyolojik durumların yanında kişide alerji, egzama ya da herhangi bir cilt hastalığı varsa bu da iç kaşıntı nedeni olabilmektedir.

Karın İçi Kaşıntısının Tedavisi

Kaşıntı hissi çoğu zaman kendiliğinden geçmektedir. Kişiyi rahatsız eden bir durum söz konusu olduğunda ise bazı nemlendirici kremler, kaşınan bölgeyi ıslatmak gibi yöntemler kaşıntıya iyi gelmektedir.

Alerji, egzama ya da herhangi bir cilt hastalığı olupta iç kaşıntıdan şikayet eden kişiler kaşıntı ilaçları, losyonlar kullanabilmektedir. Kişide cilt kuruluğu varsa terlemekten kaçınmalıdır. Kişide kaşıntı varsa tuzlu, baharatlı, acı yiyeceklerden de uzak durmalıdır. Eğer içilen ilaçlardan dolayı kaşıntı oluşuyorsa ilaç bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ