Karın Kasılması

Karın Kasılması

Karın kaslarında meydana gelen çeşitli fizyolojik sorunlar, patolojik değişimler o bölgedeki kasların kasılmasına ve ağrı oluşmasına sebep olabilmektedir. İnsanlarda karın kasında kasılmanın meydana gelmesine birçok etken neden olabilir. Bu sebeplerin ayrıntılı olarak incelenmesi ve gerekli tedavi metodunun incelenmesi gerekmektedir.

Karın Kasılması Nedenleri Nelerdir?

Travmatik Olaylar

Karın bölgesine alınan sert darbeler, ani çarpma olayları karın kaslarında geçici olarak ya da kalıcı olarak hasar oluşumuna sebep olabilir. Bu bölgedeki kaslar kasılabilir ve şiddetli kramplar oluşabilir.

Bu tarz olgularda hasarın boyutu incelenmeli, kişi uzman hekimler tarafından gerekli tedaviyi en hızlı biçimde almalıdır.

Adet Dönemleri

Kadınlarda karın kaslarında kasılma ve şiddetli ağrı oluşumu özellikle adet dönemlerinde fazlaca görülmektedir. Adetin ilk ve son günlerinde görülen kasılmalar ciddi boyutlara ulaşabilir, dayanılmaz bir hal alabilir.

Adet döneminde karın kaslarında meydana gelen kasılmaların azaltılması için çeşitli ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu tür karın kasılması dönemlik oluşan bir kasılmadır ve kısa süre içerisinde kontrol altına alınabilir.

Mide Hastalıkları

Mide rahatsızlıkları olan ülser, gastrit ve reflü hastalıklarında karında şişme, yanma ve ağrının yanı sıra karın kaslarında kasılma olabilir. Bu kasılma şiddetli bir hal alıp belirli aralıklar ile kramp oluşmasına neden olabilir.

Bu tür olgularda kişinin öncelikli olarak ilaç tedavisini harfiyen uygulaması gerekmektedir. İkinci aşama olarak kişi beslenmesine dikkat etmeli, gaz ve şişkinlik yapacak, mide kaslarını zorlayacak besinlerden uzak durmalıdır.

Gebelik Dönemi

Gebelik döneminde karın kasılması sıkça görülen bir durumdur. Bebeğin rahim içerisinde hareketi esnasında dahi kasılmalar görülebilir.

Gebeliğin erken döneminde oluşan kasılmalar genellikle düşük riski taşımaktadır ve annenin çok dikkatli olması gerekmektedir. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde ara sıra kasılma olması normaldir. Sıkça gözlenen karın kasılmalarında muhakkak doktora gidilmeli ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.

Hamileliğin sonlarında baş gösteren uzun süreli ve sık kasılmalar genellikle doğum habercisidir.

İç Organ Problemleri

İç organlarda oluşan problemler sonucunda karın kasında kasılma görülebilir. Özellikle mide, pankreas, safra kesesi, karaciğer ve bağırsak hastalıklarında karın kasında kasılma ve bu bölgede ağrı oluşumu meydana gelebilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ