Karında Boşluk, Birden Terleme ve El Titremesi

Karında Boşluk, Birden Terleme ve El Titremesi

Karında boşluk hissi genellikle yemeklerden önce ya da yemeklerden sonra olmaktadır. Bu boşluk karın kısmının hemen üst bölgesinde oluşmaktadır. Karında boşluk hissiyle beraber birden terleme ve el titremesi de oluşuyorsa sorun büyük olasılıkla psikolojiktir. Aşırı stres, kaygı, heyecan gibi durumlarda çok sık rastlanmaktadır.

Karında boşluk hissi, açken çok su içmekle ilgili de olabilmektedir. Ancak karında boşluk hissinin yanında olan titreme, psikolojik etmenler dışında birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Eğer bu durum çok sık oluyor ve geçmiyorsa uzman doktorlardan yardım alınması önerilmektedir.

Karında Boşluk, Birden Terleme ve El Titremesinin Nedenleri Nelerdir?

Stres, gerginlik, aşırı heyecan gibi durumlarda titreme ve terleme vücudun olaya karşı gösterdiği tepkidir ve o esnada gerçekleşmektedir. Karında boşluk hissi titreme ve terleme psikolojik bir sonuçtur.

Karında boşluk, birden terleme el titremesi, psikolojik sonuçların sonucu olarak gerçekleşebileceği gibi başka hastalıklıların habercisi de olabilmektedir. Bu hastalıklardan en sık rastlananı tiroid bezi hastalıklarıdır.

  • Tiroid bezi hastalığı sonucunda karında boşluk hissi, birden terleme ve el titremesi meydana gelebilmektedir. Tiroid bezinden salgılanan hormonların dengesinin bozulması hastalığa neden olmaktadır. Tiroid bezinden kaynalanan hastalık kişide stres, agresiflik, sürekli gergin halde olmak gibi sonuçlara neden olabilmektedir. Özellikle tiroid bezi hastalığının bir çeşidi olan hipertiroid, hastanın ellerinde terleme ve titremeye yol açmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişiler genellikle sinirli bir yapıya sahiptirler.
  • Psikolojik nedenler sonucunda oluşan karında boşluk, birden titreme ve terleme yoğun stresli ya da heyecanlı olunan zamanlarda gerçekleşebilmektedir. Kişinin hayatının düzene girmesi, sakinleşmesi sonrasında da bu durum ortadan kalkabilmektedir.

Bu nedenler dışında kişide kalın bağırsak kanseri, patlayan veya iltihaplanan apandist, mide kanaması ya da zehirlenmesi gibi durumlarda da karında boşluk hissi, terleme ve titreme şikayetleri oluşabilmektedir.

Karında Boşluk, Birden Terleme ve El Titremesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kişide oluşan karında boşluk hissi, terleme ve titreme, bir hastalık sonucunda oluşmamış ve kendiliğinden geçmiyor ise psikolojik bir rahatsızlık sonucudur. Eğer kişide devam ediyor ve geçmiyor ise mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir, bunun için de uzman bir psikolog veya psikiyatrdan yardım alınmalı, gerektiği durumlarda ilaç kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kişide hafif ağrılar var ise bazı bitki çayları olumlu fayda göstermektedir. Rezene, papatya, nane limon, lavanta, biberiye, ıhlamur bitkilerinden elde edilen çaylar rahatlatıcı etki sağlamaktadır. Bal ve çörek otu karışımının yenmesi de bu ağrılara iyi gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ