Karında Seğirme

 • 02 Şubat 2018
 • 16.455 kez görüntülendi.
Karında Seğirme

Karında seğirme görülmesi demek karında istem dışı hareketlerin gözlenmesi anlamına gelmektedir. Karın bölgesinde nadir olarak görülen bir hastalık olan seğirmenin birçok farklı nedeni olduğu bilinmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin hiç zaman kaybetmeden bir doktora görünmesi yapılacak en mantıklı hareket olacaktır. Doktora giden kişilerin muayene sırasında karın seğirmesi yanında başka şikayetleri de bulunuyorsa, bildirmesi ve buna göre bir tedavi yolu izlenmesi gerekmektedir.

Karında seğirme görülmesi geçici olabileceği gibi kalıcı bir süreçte de meydana gelebilmektedir. Geçici olan karın seğirmelerinin çok ciddiye alınmasına gerek yoktur. Uzun süredir devam eden ve kişiye rahatsızlık veren karın seğirmelerinin ise tedavi edilmesi hiçbir şekilde ertelenmemelidir.

Karında Seğirme Neden Olur?

Karında seğirme görülmesinin belli başlı nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Karında seğirme görülmesinin ana nedenlerinden birisi damarın çok ince olmasıdır. Bazı kişilerin damarları çok ince olduğu için kan akışı görülebilmekte ve net bir biçimde hissedilebilmektedir. Bu durum elbette karın derisinde görülür bir durumdur. Kişinin böyle bir durumda kan akışını hissetmesi de seğirmeye yol açmaktadır. Bu durumun hiçbir sakıncasının olunmadığı bilinmelidir.
 • Karın seğirmesinin sık görülen diğer bir nedeni de kişinin çok hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmasıdır. Kişinin sürekli olarak hareketsiz kalması bu soruna neden olur. Özellikle masa başı işi olan kişilerde karın seğirmesi sorunu sık sık karşımıza çıkmaktadır.
 • Karın seğirmesinin nedenleri arasında kan dolaşımının yeterli düzeyde olmaması da yer almaktadır. Karın seğirmesinin nedeni olarak kan dolaşımının az olması gösterilebilir. Vücudun sürekli olarak hareketsiz kalması da kan akışını yavaşlatan bir durumdur.
 • Karın seğirmelerinin olası nedenlerinden birisi vücutta çeşitli sorunlara bağlı olarak oluşmuş olan gazın dışarıya atılamamasıdır. Bu durum kişinin karnında seğirmelere ve bir takım sorunlara neden olabilmektedir.
 • Karın seğirmesi nedenleri arasında alınan hasarlar da yer almaktadır. Kişinin karnına aldığı darbeler ve dokuların zarar görmesi karın bölgesinde ağrıya, kramplara ve seğirmeye neden olan etkenlerden birisidir
 • Karın seğirmesine neden olan diğer etken kişinin sinir bozukluğu ve ruhsal sorunlarıdır. Kişinin psikolojik hali karın seğirmeleri üzerinde etkilidir.
 • Karın seğirmesi nedenlerinden sonuncusu ise hamilelik dönemidir.

Karın Seğirmesi Nasıl Tedavi Edilir?

 • Karın seğirmesini tedavi edebilmek için öncelikle kişinin hareketli bir yaşam tarzı edinmesi gereklidir. Günde bir saat yürüyüş yapmak karın seğirmelerini yok edecek basit bir yöntemdir.
 • Karın seğirmesini tedavi edebilmek için kişinin doktora gitmesi ve önerilen tüm testleri yaptırması gereklidir. Test sonuçlarına göre uygun bir tedavi yöntemi belirlenecektir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ