Karında Şişlik Hamile Belirtisi midir?

Karında Şişlik Hamile Belirtisi midir?

Kadınlarda karın bölgesinde şişlik oluşumu ilk olarak akla gebelik olasılığını getirebilmektedir. Bilindiği gibi genel olarak temel belirti olarak regl gecikmesi olarak kabul edilir. Ancak reglin gecikmesinin başka sebepleri de olabilir, alınan antibiyotik ya da ağrı kesici ilaçlar, reglin erken kesilmesine ya da geç başlamasına neden olabilmektedir. Aynı şekilde kişi eğer yoğun stres altında ise, regl düzeninde değişimler ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu duruma doğrudan hamilelik belirtisi olarak bakmamak gerekir, çünkü yanıltıcı olabilmektedir.

Hamilelik Döneminde Karında Şişlik

Kadınlarda regl gününün gecikmesi sonucunda, kirli kanda boşalma söz konusu olmadığından, karında şişkinlik ortaya çıkabilir. Ancak şişkinlik başlı başına bir hamilelik belirtisi olarak kabul edilmemelidir. Kadının genel durumu da göz önüne alınmalıdır. Söz gelimi mide bulantısı, kusma, aşırı halsizlik, yorgunluk hissi ve baş dönmesi gibi belirtiler de şişkinliğe eşlik ediyorsa, o zaman gebelik şüphesi haklı bir şüphe olabilir. Bu gibi bir durumda gebelik testi büyük olasılıkla doğru şekilde yanıt verecektir.

Karında oluşan şişkinlik bu sebepler dışında, ciddi bir sağlık sorununa da işaret ediyor olabilir. Bununla birlikte hazımsızlık, bağırsak ya da mide sorunları nedeniyle de karın ve karın altı bölgelerinde şişkinlik oluşumu ortaya çıkabilir.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Reglin gecikmesinin yanı sıra göğüslerde dolgunlaşma, kasık bölgesinde ağrı hissinin ortaya çıkması ve baş dönmesi ile yorgunluk, en net hamilelik belirtileridir. Hamileliğin ilk dönemlerinde tıpkı regl sancısı gibi sancılar kasıklarda hissedilebilir. Hamileliğin ilk anlarından itibaren beden, anatomik bir değişim süreci içerisine girer ve bu da ruhsal ve fiziksel olarak bireye farklı şekillerde yansıyabilir. Bu aşamada, vücut kendini cenin için hazırlamaktadır denilebilir.

Embriyonun rahimde tutunması ile birlikte karın bölgesinde basınç ve kramp hissi ortaya çıkabilir. Bu dönem genel olarak regl döneminden sonra 6 ila 12 gün arası süreçte görülebilir. Yine aynı şekilde bu dönem itibariyle kas dokusunda bir gevşeme durumu ortaya çıkar ve çeşitli sendromlar da ruhsal olarak görülebilir. Kasların gevşemesi ile birlikte sindirim sistemi de bir yavaşlama sürecine girer. Bu nedenle gaz çıkarma, gazı tutamama, geğirme ya da şişkinlik gibi durumlar meydana gelebilir. Özellikle de yemeklerden sonra ciddi anlamda karın şişkinliği bu dönemde sıklıkla görülebilmektedir.

Hamilelik şüphesi taşıyan ve bahsi geçen belirtilerden birkaç tanesine sahip olan kadınların, gebelik testi yaptırması önerilmektedir. Eğer sonuç pozitif değil ise, bu gelişmeler ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir ve bu nedenle de muayene süreci gerekir. Doktor tarafından tanı konur ve tedaviye başlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ