Karından Gelen Sesler

Karından Gelen Sesler

Daha çok birey aç olduğunda karından bazı sesler gelir. Bu daha çok guruldama olarak isimlendirilmektedir ve genellikle de gıda tüketimi gerçekleştiğinde de sorun ortadan kalkmaktadır. Ancak bazı durumlarda karından gelen sesler kesilmez ve bireyi rahatsız edici boyutta dışarıdan dahi duyulabilir.

Karından Neden Ses Gelir?

  • Birey açlık hissettiğinde, mide boş olduğu için mide hareketleri dışarıya guruldama olarak duyulur. Açlık giderildiğinde bu sesler de kesilir. Ancak bazı zamanlarda karnın alt bölümünden yani bağırsaklardan da çeşitli sesler gelebilmektedir. Daha çok gaz çıkarma sesi ile benzerlik gösteren bu seslerin nedenleri arasında bağırsak enfeksiyonu, ishal gibi durumlar sayılabilir.
  • Besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi de bazı zamanlar seslere neden olabilir. Bunun nedeni mide asidinde artış meydana gelmesidir. Bu durum sonucunda da akciğerlerde bir tür yanma hissi ortaya çıkabilir.
  • Bireyin beslenme düzeninin olmaması, besin içeriklerinin vücudun vitamin ve mineral alabileceği bir yapıdan uzak olması gibi nedenlerle, birey vitaminsiz kalır. Bu durum da yine karın bölgesinde zaman zaman ortaya çıkan bir ses durumuna yol açabilir. Aynı zamanda karbonhidrat seviyesi çok yüksek olan besinlerin aşırı şekilde tüketilmesi de, bağırsakları rahatsız edeceği için ses çıkışına yol açabilir.
  • Bağırsaklarda ortaya çıkan bir rahatsızlık da nadiren de olsa bu seslerin ortaya çımasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bireylerin, uzun vadede devam eden sesler için en azından muayene olarak sorunun nedenini bulmaları tavsiye edilmektedir.

Karından Gelen Seslere Nasıl Engel Olunur?

İlk olarak, bireyin sağlıklı ve dengeli ve aynı zamanda da düzenli bir zaman aralığı ile beslenmesi gerekir. Bu nokta çok önemlidir. Çünkü düzensiz yemek hem kilo sorunlarına, hem çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarına, hem de karından ses gelmesi gibi rahatsızlık veren durumlara yol açabilir.

Aşırı acılı, baharatlı, tuzlu besinlerin tüketiminden olabildiğince kaçınmak gerekir. Özellikle karın açken bu gibi gıdaların tüketimi mideyi fazlasıyla yorarak seslere davetiye çıkarmış olur. Açlığın bastırılması, kısa süreli de olsa seslerin kesilmesine yardımcı olur. Bu nedenle sağlıklı ve karbonhidrat değeri düşük besinler atıştırılabilir.

Karından ses gelmesi ciddi bir sağlık sorunu olmamakla birlikte bireylerin bu durumdan rahatsızlık duyması halinde tıbbi destek alabilecekleri de unutulmamalıdır. Bu süreçte muayeneyi yapan doktora beslenme ve idrara çıkma gibi konularda detaylı bilgiler verilmesi, teşhis ve tedavi sürecini hızlandıracaktır. Bunun yanı sıra şayet doktor tarafından ilaç verilirse, bu ilaçların zamanında ve uygun şekilde tüketilmesine azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ