Karnıma Bastırınca Gelen Acı Tat

Karnıma Bastırınca Gelen Acı Tat

Mideden ağza doğru gelen acı tat ve geğirme ile acı sıvı gelmesi gibi durumlar mide rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Hafife alınmaması gereken hastalıklardan olan mide hastalıkları farklı sebeplerden olabilir.

Sinirsel olarak kendini gösterebilen mide hastalıkları sıklıkla da yeme alışkanlığından kaynaklı olarak meydana gelmektedir. Bu durumların dışında kişinin sağlığında meydana gelen bazı bozukluklarla daha farklı mide hastalıkları da vardır. Fakat “karnıma bastırınca gelen acı tat” şikayetine bakılacak olursa kişide görülebilecek genel mide rahatsızlıkları bellidir.

Mide Hastalıkları

Acı tat gelen ve midede devamlı yanma ile kendini gösterip ağrı ile göğse de baskı yapan belirtilerle kendini gösteren mide rahatsızlıkları sıklıkla doktor muayenesinin ardından tespit edilir. Stres anında ve çok acı yenmesi gibi durumlarda acı tat artıyor ve midede yanma meydana geliyor ise de sıklıkla baş gösteren hastalıklar;

 • Gastrit,
 • Ülser,
 • Küçük mide yaralarıdır.

Bu hastalıkların olması durumunda kişinin kullanacağı ilaçlar doktor tarafından tavsiye edilir ve ilaç kullanımı ve yenilen içilene dikkat etme ile ağrılar ortadan kalkacaktır. Sıklıkla ciddi bir sonuç doğurmayan bu hastalıklarda kişinin dikkat etmemesi ve ilaç kullanmaması ya da bunların dışında olan özel bir durum meydana gelirse mide yarasının genişlemesi ile çok daha ileriye gidebilir. Mide kanamaları, mide delinmesi ya da ilerleyerek mide kanseri bile olabilir. Bu nedenle kişinin doktor tavsiyelerine uyması önerilir.

Gastritte Dikkat Edilecekler

Aynı zamanda kişinin yeme alışkanlığında yapacağı değişiklikler de yanmalarını ve ağza gelen acı tat şikayetlerini azaltacaktır. Özellikle kendi sağlığı için bu yiyecek ve içecekleri almaması gerekir;

 • Acı ve bol baharatlı yiyecekler,
 • Çiğ et,
 • Çok fazla kahve ve çay,
 • Çok yağlı yiyecekler,
 • Asitli içecekler,
 • Fazla asitli olan meyve ve içecekler (limon, limonata)
 • Paketlenmiş gıdalardan yağlı olanlar(cips)
 • Soslu yiyecekler

Bu yiyecekleri kişi zaten aldıktan sonra midesindeki yanma ile rahatsızlık duyacaktır. Bu nedenle ilaçlarınızı düzenli kullanmanın yanında midenizdeki şikayetlerden kurtulmak için bu yiyecek ve içeceklerden de uzak durarak tedaviye yardımcı olabilirsiniz.

Doktorun vereceği ilaçlar midenize yapılacak incelemelerden alınan sonuçlara göre de değişir. Endoskopi ve kolonoskopi bu incelemelerdendir ve kişinin hastalığına bağlı olarak farklı mide ilaçlarına başlanır. Örneğin; midede rastlanan helicobacter pylori için gerekli görülürse proton pompa inhibitörü bir ilaç yazılır. Doktor kontrolü dışında ilaç almamanızı ve sağlığınıza değer vermenizi öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ