Karnın Alt Kısmında Ağrı

Karnın Alt Kısmında Ağrı

Karnın alt kısmında ortaya çıkan ağrı, ağırlıklı olarak kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni hem rahmin hem de yumurtalıkların bu bölgede bulunuyor olmasıdır. Bunun haricinde hem erkeklerde hem de kadınlarda, mesane, idrar yolları ve bağırsaklar bu bölümde yer alır ve bu organların her biri ağrının ortaya çıkması için sebeptir. Ağrının kaynağının tespit edilmesi, tedavi sürecinde de olumlu bir durum yaratacaktır ve tedavi daha kısa zamanda uygulanmaya başlanabilecektir.

Karın ya da Göbek Altı Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Her iki cinsiyet içinde karın alt bölgesinde ağrının ortaya çıkmasının nedenleri arasında; apandisit, sistit, üretrit, huzursuz bacak sendromu gibi durumlar sayılabilir.

  1.  Apandisit nedeniyle ortaya çıkan ağrı, iltihaplanma sonucu meydana gelmektedir. İnce bağırsak ile kalın bağırsağın arasında kalan ve birleşim bölgesi olarak da ifade edilebilecek olan bölgede ortaya çıkan bu iltihap, ağrıya neden olmaktadır. Ağrı ile eş zamanlı bir şekilde mide bulantısı, iştahsızlık, halsizlik ya da kusma ortaya çıkabilmektedir. Ağrı duyulan bölgeye dokunulduğunda ve ardından el geri çekildiğinde ağrının artması, apandisitle ilgili bir problemin varlığına işaret etmektedir.
  2. İdrar yolları ya da idrar torbasında ortaya çıkan iltihaplanma tıp dilinde üretrit ya da sistit olarak isimlendirilir. Sistit her kadında belli bir dönem ortaya çıkan yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın ortaya çıktığı bireylerde idrar gelme hissi de meydana gelir ancak birey idrara çıkamaz. İdrara çıkmak istediğinde vajina bölgesinde acı, yanma ve kaşıntı hissi ortaya çıkar ve günlük hayatı etkileyecek derecede ciddi boyutlara ulaşabilir. Kadınlarda bu ağrıya bunun yanı sıra; dış gebelik, regl dönemi, yumurtlama dönemi gibi sebepler de sıralanabilir. Erkeklerde de idrar esnasında yanma hissi ve ağrı bu durumun bir göstergesidir.
  3. Karın alt bölgesinde ağrıya yol açan bir başka neden de böbrek taşlarıdır. Birey böbrek taşı nedeniyle dayanılamayacak derecede şiddetli bir ağrı çekebilir. Karın ağrısı ile birlikte idrarın renginde koyulaşma da söz konusu ise acilen doktora başvurmak gerekir.
  4. Skar dokusu olarak isimlendirilen bölgede, organların birbirine yapışması söz konusu olduğunda da bireyde karın altı ağrısı ortaya çıkabilir. Genellikle karın bölgesinden operasyon geçiren kişilerde ortaya çıkan bir durumdur.

Karnın Alt Kısmında Ağrı Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle karnın alt bölgesinde ortaya çıkan bu durumun nedeni ve ağrının ne kadar süreyle devam ettiği konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Bunun ardından sebep belirlendikten sonra doktor gözetiminde ve doktorun yönlendirmesi ile uygun tedavi seçilir. Eğer kadınlarda sistit ya da erkeklerde üretrit gibi rahatsızlıklar nedeniyle bir ağrı söz konusu ise, öncelikle antibiyotik tedavisi uygulanarak iltihap söktürülür. Hangi tedavinin uygulanması gerektiğine doktor karar vermelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ