Karnın Yanında Kırmızı Leke

  • 06 Ekim 2018
  • 2.606 kez görüntülendi.
Karnın Yanında Kırmızı Leke

Karnın yanında kırmızı leke görülmesi az rastlanılan sağlık sorunlarından birisidir. Karın bölgesinde görülen bu kırmızı lekenin birçok sebebi olabilir. Kırmızı lekeye neden olan etkenler her kişide farklılık göstereceği için en doğru tanı için mutlaka doktor kontrolü ve gerekli testlerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Karın yanında görülen kırmızı leke gördüğünüz anda hemen paniğe kapılmamalısınız. Kırmızı lekenin uzun süre geçmemesi ve başka semptomları da beraberinde getirmesi halinde mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Karnın Yanında Kırmızı Leke Neden Olur?

Vücudun herhangi bir bölgesinde çeşitli etkenlere bağlı olarak kırmızı lekeler oluşabilir. Bu lekelerin oluşmasının birçok farklı sebebi olabilir. Geçirilen kazalar, alınan darbeler ya da alerjik etkenler gibi sebepler kırmızı lekelerin oluşmasında etkilidir. Bunların dışında farklı sebeplerden dolayı da vücutta kırmızı lekeler oluşabilir. Bu gibi durumlarda kırmızı lekelerin neden oluştuğunu anlamak için mutlaka doktor kontrolü gereklidir.

Karnın yanında görülen kırmızı lekeler neden olur, işte cevabı:

1-)Alerjik Reaksiyonlar

Vücudun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkan kırmızı lekelerin sebebi alerjik reaksiyonlar olabilir. Farkında olmadan alerjik bir ürün tükettiyseniz ya da temas ettiyseniz, kırmızı leke semptomları vücudunuzun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için doktora danışmalı ve alerji testi yaptırarak vücudunuzun tepki gösterdiği ürünleri öğrenebilir, bunlardan uzak durabilirsiniz. Alerji kaynaklı ortaya çıkan kırmızı lekelerin yanı sıra kaşıntı sorunu da sıklıkla görülür.

2-)Cilt Kuruluğu

Ciltte oluşan kırmızı lekelerin diğer bir sebebi ise cilt kuruluğudur. Cildi kuru bir yapıya sahip olan kişilerin vücudunun çeşitli bölgelerinde kırmızı leke vb. sorunlar oluşabilir. Cilt kuruluğunun neden olduğu kırmızı lekelerden korunabilmek için nemlendirici krem ve ilaç kullanımı yapmak yeterli olacaktır.

3-)Darbe ve Hasarlar

Vücutta oluşan kırmızı lekelerin en sık görülen sebeplerinden birisi travmatik etkenlerdir. Karın ya da vücudun diğer bölgelerinde görülen kırmızı lekeler geçirilen bir kaza sonucu alınan darbe ve hasarlar sonucu oluşmuş olabilir. Bu gibi durumlarda oluşan kırmızı lekeler genellikle geçicidir ve hasarın iyileşmesi ile birlikte ortadan kaybolmaktadır. Oluşan kırmızı lekelerin uzun süre geçmemesi halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

4-)Mantar

Sıcak hava, terleme vb. etkenlere bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde mantar oluşabilir. Ciltte kırmızı lekeler, kaşıntı ve döküntü ise mantarın sık görülen belirtiler arasında yer almaktadır. Mantar tedavisi için cilt doktoruna gidilmeli ve önerilen ilaç ve şampuanların düzenli olarak kullanılması gereklidir.

5-)Hastalık Nedeniyle Oluşan Kızarıklıklar

Vücutta oluşan kırmızı lekeler bazı hastalıkların da belirtisi olabilir. Ciltte kırmızı lekeye neden olan hastalıklar arasında şunlar yer almaktadır:

  • Hipertansiyon(yüksek tansiyon),
  • Kemik hastalıkları,
  • Cilt hastalıkları,
  • Diyabet(şeker hastalığı).

Ciltte Kırmızı Lekeler Nasıl Geçer?

Ciltte oluşan kırmızı lekeleri önlemek için kişinin kişisel hijyenine çok dikkat etmesi, alerjisi olan ürünlerden uzak durması çok önemlidir. Mantar ve çeşitli hastalıklara bağlı olarak görülen kırmızı lekeler için doktor kontrolü şarttır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ