Kaş Üstü Ağrı

Kaş Üstü Ağrı

Baş ağrısının bir versiyonu olan kaş üstü ağrısı, daha şiddetli olması ve güncel hayata etki etmesi bakımından zor bir durumdur. Kendi başına bir rahatsızlık olarak ifade edilemeyecek olan kaş üstü ağrısı, ciddi sorunların belirtisi olması bakımından dikkate değerdir. Bu ağrı, akla direkt olarak migreni getiriyor olsa da, tek neden bu değildir.

Bu durumun temel nedeni, beyinde bulunan damarlarda gerçekleşen aşırı daralma veya genişlemesidir. Kaş üstünde başlayan ağrıyı stres faktörleri de şiddetlendirmektedir. Bunun yanı sıra çeşitli psikolojik ve fizyolojik nedenlerle de bu durum ortaya çıkabilmektedir.

Kaş Üstü Ağrının Diğer Nedenleri Nelerdir?

  • Kaş üstünde ortaya çıkan ağrının bir başka nedeni de hormonal durumlardır. Ergenlik dönemi ile birlikte değişiklik göstermeye başlayan hormonlar, ağrıya yol açabilmektedir.
  • Sinüzit türü rahatsızlıklar da kaş üstünde ağrı oluşumunu tetikleyen faktörlerden bir tanesidir. Sinüslerin dolmasına bağlı olarak kaş üstünden bir ağrı başlar ve baş bölgesinin tamamında devam edebilir.
  • Nadiren ortaya çıkan bir durum olsa da kaş üstünde ortaya çıkan ağrılar, beyinde oluşan tümörün de belirtisi olabilmektedir. Ağrılar devam ederse ve gün geçtikçe şiddetlenirse, birey bu ihtimali göz önünde bulundurarak doğrudan uzman bir doktora muayene olmalıdır.

Kaş Üstü Ağrının Tedavisi

Genellikle ilk etapta, kaş üstü ağrıya neden olan etmenlerin nedeni araştırılır. Ağrı, burun ve genizde tıkanıklık ile birlikte akıntıya da neden oluyor ise, büyük olasılıkla sinüslerde tıkanma dolayısıyla bir ağrı ortaya çıkmaktadır. Tedavisi ise genellikle burun spreyi ya da antibiyotik ilaçlar ile yapılır. Bu süreçte birey, doktor gözetiminde hareket etmeli ve soğuk algınlığı gibi olumsuz durumlara karşı dikkatli olmalıdır. Saçların ıslak kalması, baş bölgesinin üşütülmesi gibi sebepler, sinüzitin artmasına ya da ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

Migren ağrısı da ilk olarak kaşların üst kısmında kendini göstermektedir. Bilinen tedavi yöntemleri ile ağrının şiddeti azaltılabilir. Bu yöntemler arasında sessiz ve karanlık bir ortamda uyumak başta gelir. Bunun yanında aşırı kafein, sigara veya alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Migrene iyi gelen bir başka yöntem ise biberiyedir. Biberiyenin çiğnenmesi ya da düzenli bir şekilde biberiye çayı tüketilmesi ağrının şiddetini azaltır ve bazen de ağrının tamamen kesilmesini sağlar.

Kan dolaşımının azalmasını takiben baş ağrısında şiddetlenme görülebilmektedir. Bu gibi bir nedenle ortaya çıkan kaş üstü ağrılarında, ayakların gövdeden yüksek bir pozisyonda konumlandırılarak uzanılması etkili olabilmektedir. Ayakların soğuk suda bekletilmesi ya da saç diplerine masaj yapılması da ağrıyı hafifletmede etkili olabilmektedir.

Beyinde meydana gelen tümörden kaynaklanan kaş üstü ağrılarında ise genellikle cerrahi müdahale söz konusu olmaktadır. Bu sürecin en hafif ve en az hasarla atlatılabilmesi için erken teşhis son derece önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ