Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?Kasık Ağrısı Hamilelik Belirtisi midir?Hamilelik dönemi kesinleşmeden önce kadınların fark ettiği belirtilerden biri olan kasık ağrısının hamilelik belirtisi olup olmadığı nasıl anlaşılır? Hamilelik üreme hücreleri olan yumurta ve spermin bir araya gelerek döllenmesiyle oluşur. Zorlu bir süreç olan hamilelik farklı belirtiler ile fark edilir. Genellikle hamileliğin anlaşılması adet (regl) döneminin gecikmesi, kanamaların kesilmesi ile başlar.

Kadınlar korunma olmadan ilişkiye girdikten sonra adet dönemlerinin gecikmesi ile hamilelikten şüphelenebilirler. Hamilelik döneminde ortaya çıkan şiddetli bel ve kasık ağrısı, adet gecikmesini takiben hamilelik alarmı olabilir. Ama şu unutulmamalıdır ki kadınlar adet döneminde de kasık ağrılarıyla karşılaşırlar. Kasık ağrılarının regl nedeniyle mi yoksa hamilelik nedeniyle mi olduğuna karar vermek için hamileliğin diğer belirtileri var mı diye incelenmeli ve test yapılmalıdır.

Üreme sağlığı olarak bir sıkıntısı olmayan yetişkin bir çift istediklerinde çocuk yapabilir. İlişkiden kısa süre sonra kasık ağrılarıyla karşılaşan kadının hamile olma olasılığı büyük ihtimal doğrudur. Fakat gebelik dönemindeki belirtilerin çoğu adet döneminin veya kadın rahatsızlıklarının belirtileri ile benzerlik taşır. Bu nedenle hamilelik belirtilerini incelemekte fayda vardır.

Erken Gebelik (İlk Dört Hafta) Belirtileri Nelerdir?

 

1-)Adet Gecikmesi

Adet döneminin gecikmesi hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Adet kanamaları durmuş onun yerine daha açık renkte bir kanama varsa hamilelik döneminde olabilirsiniz.

2-)Göğüslerde Hassasiyet

Hamilelik belirtisi olarak vücuttaki hormonların değişimi ile göğüsler daha hassaslaşmaya, büyümeye ve ağrımaya başlayabilir. Uçlarında koyulaşma meydana gelebilir.

3-)

Sancı

Regl dönemi sancısından farklı görülen bu sancıları hamilelik döneminde en belirgin sinyallerden bazıları olan kusma ve iştahsızlık ile görebilirsiniz.

4-)Mide Bulantısı

Tüm vücutta oluşan hormonal değişme ile mide de oldukça hassas bir konuma gelebilir. Genellikle sabah olan kusmalar başlayabilir. Kusma ve mide bulantısı günün her saatinde görülebilir.

5-)Duygusal Değişiklikler

Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren ortaya çıkan duygusal değişiklikler, bu hassas dönem boyunca sürebilir. Hormonların değişmesiyle olan bu duygusal değişim süreci hamile kadının kendini ani duygusal iniş çıkışlar yaparken bulmasına neden olur.

6-)Kabızlık

Hamilelikte progesteron seviyesinin yükselmesi ile kabızlıktan şikayetçi olabilirsiniz. Kabızlığın çözümü için lifli gıdalar tüketmek, bol bol su içmek ve hamilelik dönemine uygun egzersizler yapmak gibi sindirim kolaylaştıran maddeler sayılabilir.

Hamilelik belirtilerini inceledikten sonra kasık ağrısından şikayetçi olan bir kadın bunun hamilelik olup olmadığına karar verebilir. Hamilelik belirtileri görülmüyorsa ve hamilelik testi negatif çıkmışsa kasık ağrısının diğer nedenleri olan yumurtalık kisti ve adet düzensizliğinden şüphe edilmelidir. Eğer kasık ağrılarınız bir süredir devam ediyorsa, konuyla ilgili muhakkak uzman hekimden yardım alınmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ