Kasık Fıtığı Ağrısı Nerelere Vurur?

Kasık Fıtığı Ağrısı Nerelere Vurur?

Kasık fıtığı nadir karşılaşılan fakat şiddetli ağrılı bir rahatsızlıktır. Kasık fıtığı, karın duvarında bulunan zarın yırtılmasıyla, organların kasık bölgesine taşmasıdır.

Kasık Fıtığı Ağrısı Nerelere Vurur?

Kasık fıtığı ağrısı genel olarak kasıkta hissedilirken, şiddetli olarak karın bölgesinde ve erkeklerde testislerde de hissedilebilmektedir. Kasık fıtığı aynı zamanda zamanla şişliğe sebep olabilmektedir. Bu şişlik ilk bakışta dikkat edilmeyecek kadar küçük olabilirken, yumruk büyüklüğüne de ulaşabilmektedir.

Fıtıklarda, özellikle kasık fıtıklarında şiddetli ağrının olması erken müdahale açısından oldukça iyidir. Fakat ağrının birdenbire yok olması ya da şiddetinin azalması sevindirici bir durum değil, fıtığın büyüdüğü anlamına gelmektedir. Böyle bir ağrı hissettiğiniz zaman en yakın sağlık kuruluşuna giderek muayene olmanızda fayda vardır.

Kasık Fıtığı Nasıl Oluşur?

Kasık fıtığı diğer fıtıklar gibi ağırlığa bağlı olarak oluşmasının dışında, daha çok dışarıdan darbe alınmasıyla ve karın duvarındaki zarın yırtılmasıyla oluşur. Bu alınan darbenin her zaman sert bir darbe olmasına gerek olmamaktadır. Zarın hassasiyetine göre çarpma ile de meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ve şiddetli ağrı oluştuğunda geçmesini beklemek yerine bir doktora giderek kontrol ettirmeniz, sağlığınız için daha doğru olacaktır.

Kasık Fıtığı Tedavisi

Kasık fıtığının tedavisi iki şekilde gerçekleşir. Biri cerrahi müdahale, yani ameliyat diğeri ise, laparoskopik müdahaledir. Bu müdahalelerden bahsetmemiz gerekirse;

1-)Cerrahi Müdahale

Bu müdahale türünde karın bölgesinde, fıtığın bulunduğu alan belirlendikten sonra o bölgede yaklaşık olarak 8 santimetre uzunluğunda bir kesilerek, bölgenin açılması sağlanır. Bu ameliyat sezeryan doğum ile benzerlikler göstermektedir. Açılan bu kesikten, aşağıya inmiş olan iç organlar durması gereken bölgeye doğru itilir ve organları tutan zar ise onarılır.

Cerrahi müdahale sonrasında sağlığınız açısından dikkatli bir şekilde dinlenmeniz ve kesinlikle ağır kaldırmamanız ya da bölgeye zarar verebilecek herhangi bir darbe almamanız oldukça önemlidir.

2-)Laparoskopik Müdahale

Bu müdahale ise karın duvarının olduğu bölgelerde küçük delikler açılır ve bu küçük deliklerden organları yerine yerleştirmeye yarayan küçük el aletleri sokulur. Bu müdahale yukarıda belirtmiş olduğumuz müdahaleye göre daha kısa sürebilmektedir ve oldukça kullanışlı bir uygulamadır.

NOT: Her iki müdahalede de karın bölgesinde ağrı olması normaldir fakat bu ağrı fıtık ağrısı gibi bir ağrı değildir. Mümkün olduğunca beslenmenize, ani hareketlerden kaçınmanıza ve karın bölgesine zarar verecek herhangi bir darbeden uzak kalmanız oldukça önemlidir. Bu müdahalelerden sonra doktorunuzun vermiş olduğu ilaçları da zamanında ve doğru miktarda almalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ