Kasık ve Belde Ağrı

Kasık ve Belde Ağrı

Kasık ve belde ağrının eş zamanlarda olması genellikle kadınlarda rastlanılan bir şikayettir. Kasık ve belde aynı anda ağrı oluşmasının çeşitli nedenleri olabilir.

Kasık ve Belde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Kasık ve belde oluşan ağrıların sebebi üreme organlarında oluşan iltihaplanma olabilir. Üreme organlarında oluşan iltihaplı ağrılar yayılmak için oldukça uygundurlar. Üreme organında oluşan iltihap, rahime ilerleyebilir ve yayılarak bel bölgesinde kadar gidebilir. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman; titreme, üşüme, bel bölgesinde ve kasık bölgesinde ağrılar hissedilebilir. Aynı zamanda enfeksiyonlara bağlı iltihaplanmalarda yüksek ateş problemi de görülebilmektedir. Ek olarak; üreme organında oluşan iltihaplanma, cinsellik esnasında ağrı ve acıya ve idrar esnasında yanma hissine yol açabilmektedir.
  • Yumurtalık kistleri de kasıkta ağrıya ve buna bağlı olarak bel ağrısına neden olabilmektedir. Yumurtalık kistleri; adet döngüsünün bozulması, karında şişlik, vücutta ödem ve kasık ve bel bölgesinde ağrılara neden olabilmektedir.
  • Dış gebelik durumu da kasık bölgesinde ve belde ağrıya neden olabilmektedir. Dış gebelik ilerlediği takdirde karın içinde kanamalar meydana gelebilir. Bu durumda kasık bölgesinde ağrıyla birlikte şişlik veya morluk oluşması da söz konusu olmaktadır.
  • Apandisitte oluşan problemler de kasıkta, karında ve bel bölgesinde ağrıya neden olmaktadır. Hatta bazı durumlarda sadece bel ağrısı bile söz konusu olabilmektedir. Apandisit, bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olan bir organ olduğu için bakterilerin ve iltihaplanmanın oluşması için uygun bir ortamdır ve bu sebeple apandisit problemine birçok kişide rastlanır. Apandisit problemi, kabızlık veya ishal gibi diğer sindirim hastalıklarıyla birlikte görülmektedir.
  • İdrar yolunda bulunan taş veya kum da kasıklarda şiddetli ağrıya ve kasıklardan bele yayılan bir ağrıya neden olabilir. İdrar yolunda bulunan taş, idrar yaparken yanma ve ağrı hissine, yüksek ateşe, üşüme ve titremeye de yol açabilmektedir.

Kasık ve Belde Ağrı Tedavisi

  • Kasıkta ve belde oluşan ağrının neden üreme organlarında oluşan bir iltihaplanma sebebi ile oluyorsa, mutlaka doktor kontrolünde bir tedavi gereklidir. Doktorunuzun antibiyotikli ilaç tedavisi veya iğne tedavisi uygulaması ihtimali yüksektir. Tedavi sürecinde bol su içmek ve iltihap söktürücü gıdalardan bol miktarda tüketmek tedavi sürecini hızlandıracaktır. Ve yine tedavi sürecinde cinsel ilişkiden uzak durmak hastanın ve partnerinin yararına olacaktır.
  • Yumurtalık kisti sebebiyle oluşan ağrılar için yine doktor kontrolünde olmak gereklidir. Kistin durumuna göre doğum kontrol ilaçları veya diğer ilaçlar ile tedavi, cerrahi müdahale veya ameliyat gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.
  • Dış gebelik durumu tehlikeli bir durumdur ve böyle bir şüphede hemen doktora başvurmak ve bir an önce tedavi olmak gerekir.
  • Apandisit kaynaklı ağrılar ilaç tedavisi veya ameliyat yoluyla çözülmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ