Kasıklarda Hareketlenme

Kasıklarda Hareketlenme

Vücudun karın ile baldır arasında kalan bölgesi kasık olarak adlandırılmaktadır. Kasık bölgesi insanların en hassas bölgelerinden birisidir. Kasıklarda dönem dönem bazı hareketlenmeler medyana gelmektedir. Kasık bölgesinde meydana gelen hareketlenmelerin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Kadın ve erkeklerde farklı sebepler ile ortaya çıkan bu hareketlenmeler bazen kısa sürerken bazı zamanlarda ise sürekli olarak devam etmekte ve yaşamı olumsuz olarak etkilemektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin daha fazla beklemeden uzman bir doktordan yardım alması ileride oluşabilecek sorunları önleyecektir.

Kasıklardaki Hareketlenmelerin Nedenleri Nelerdir?

1-)Hamilelik Sonucu Ortaya Çıkan Kasık Hareketlenmeleri

Kasıklarda dönem dönem çeşitli hareketlilikler gözlenmektedir. Bu hareketliliğin birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu sebeplerden en önemlisi hamileliktir. Hamilelik döneminde kasıklarda hareketlenme olduğu ve bunun gebeliğin belirtilerinden birisi olduğu bilinmektedir. Gebelik döneminde özellikle sağ kasık bölgesinde kısa aralıklı hareketlenmeler olduğu gözlenmiştir. Bunun sebebi hamilelik döneminde rahim kaslarında meydana gelen kasılmalardır. Bu kasılmalar da kasık bölgesinde çeşitli seğirme ve hareketlere neden olmaktadır. Seğirmeler genellike sağ kasıkta görülmek ile birlikte bazen iki kasık bölgesinde de kasılma olduğu bilinmektedir.

Hamileliğin ilk evrelerinde hafif olan bu seğirmeler ilerleyen dönemlerde daha şiddetli bir hale bürünmektedir. Kasıklarında seğirme, hareketlenme hisseden kişilerin gebelik testi yaparak bunun sebebinin hamilelik olup olmadığını öğrenmesi mümkün olacaktır.

2-)Apandisit Sonucu Ortaya Çıkan Kasık Hareketlenmeleri

Kasıklarda meydana gelen hareketlenmelerin diğer bir sebebi ise apandisit sorunudur. Kasıklarda şiddetli ağrılara neden olan apandisit, kalın bağırsak ile bağlantısı olan ve karnın alt kısmında yer alan apandisitin iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Her yaşta kişide görülebilecek bu sağlık sorununun ilerlemesi halinde apandisit ameliyatı olması önerilmektedir. Kasığın sağ kısmında kendini gösteren apandisit ağrısı özellikle orta yaştaki kişilerde sıklıkla görülmektedir.

3-)Hareketsiz Yaşam Sonucu Ortaya Çıkan Kasık Hareketlenmeleri

Kasık hareketlenmelerinde en sık görülen nedenlerden bir diğeri de hareketsiz yaşam biçimidir. Uzun süre hareketsiz kalan ve bu tarz bir yaşam biçimini benimsemiş kişilerde sık sık kasık bölgesinde hareketlenmeler ve ağrılar görülebilir. Masa başı işlerde çalışan kişilerde sık görülen bu durum seğirme, istemsizce yapılan hareketler olarak kendini göstermektedir. Bu durumdan kurtulmak için kişilere günün belirli saatlerinde egzersizler yapması, boş zamanlarında yürüyüş yapmaları önerilmektedir.

Kasık seğirmelerinin ortaya çıkmasında ağır işlerde çalışmak da etkilidir. Egzersiz yaparken karın bölgesine fazla yüklenilmesi gün içinde çeşitli kasık hareketlenmesi ve çeşitli kasık ağrısı sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bu kişilerin ağır aktivitelerden kaçınması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ