Kilo Vermek İçin Hangi Doktora Gitmeli?

  • 04 Aralık 2017
  • 2.685 kez görüntülendi.
Kilo Vermek İçin Hangi Doktora Gitmeli?

Uzmanlara göre obezite ve aşırı kilo günümüzün hatta geleceğin en büyük sorunlarından biri arasında. VKİ ( vücut kitle indeksi) kilonun boyun karesine bölünmesiyle (kg/m2) hesaplanır. Bulunan değer 25’in altında ise bu sağlıklı kilo demektir. 25-30 arası aşırı kilo 30’un üzeri obezite olarak kabul edilir. Aşırı kilo ve obezite günlük aktiviteleri kısıtlamasının yanında birçok sağlık problemine zemin hazırlıyor. Koroner kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, inme, dislipidemi (kanda anormal düzeyde yağ), karaciğer yağlanması, uyku apnesi ve solunum düzensizliği gibi daha birçok rahatsızlığın görülme riskini artırıyor.

Tabiiki sadece aşırı kilolu ve obez bireyler değil, VKİ değeri normal değerlerde olsa bile kilosundan memnun olmayan birçok insan kilo vermek için farklı yöntemlere başvuruyor. Kilo vermek için diyet ve egzersiz şart fakat durum daha ciddi olduğunda ve profesyonel bir destek gerektiğinde nerelere başvurmak gerekir?

Kilo Vermek İçin İlk Olarak Nereye Başvurmalıyım?

Toplumdaki genel kanı akla hemen diyetisyenleri getirir. Fakat bu pekte doğru sayılmaz. Özellikle obezite birçok hastalığa neden olduğu gibi obeziteye de neden olan sağlık sorunları olabilir. Örneğin hormonal bir bozukluk kilo almaya sebep oluyor olabilir. Bütün bunların tespiti için öncelikle bir dahiliye uzmanına ardından hormonal değerlerin kontrolü için endokrinolojiye başvurmak gereklidir.

Diyetisyenlik Hizmeti Almak İçin Nerelere Başvurabilirim?

Kontroller ardından doktorunuz sizi bir diyetisyene yönlendirebilir. Fakat devlet hastanelerinden diyetisyenlik hizmeti almak bugünlerde gayet zor. Yoğunluktan dolayı ilk randevuyu alsanız bile diğer seanslarda ve tedavinin devamında aksaklıklar çıkabiliyor. Hal böyle olunca işin içine özel hastaneler ve diyetisyen merkezleri giriyor. Bunlarda beraberinde birçok masrafı akıllara getiriyor. Eğer maddi açıdan problem yaşamıyorsanız buralara başvurabilirsiniz.

Artık Bir Diyetisyenim Var. Şimdi Ne Yapmalıyım?

Şu unutulmamalıdır ki devlet de olsa özel de olsa ucuz da olsa pahalı da olsa hiçbir zaman sadece diyetisyenin çabaları sizin kilo vermeniz için yeterli olmayacaktır. Kilo vermek için öncelikle sizin bu konuda kesin kararı vermeniz ve kendinize güvenmeniz gerekir. “Kilo vereceğim” veya “Başaracağım” gibi cümleleri kuramıyorsanız, işiniz çok zor demektir.

Kendinize güveni sağladıktan sonra yapacaklarınız sırasıyla gelecektir zaten. Yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Besinlerin kalori değerleri dikkat etmeye ve her besin grubundan beslenmeye özen göstermelisiniz. Ne yediğiniz kadar nasıl ve ne zaman yediğiniz de önemli. Çok uzun süre aç kalmamaya dikkat etmelisiniz. Küçük öğünleri sık sık tekrar edebilirsiniz. Bir diğer önemli husus spordur. Doktorunuzun tavsiyesi üzerine bünyenizi zorlamayacak her türlü hareket yararınıza olacaktır. Tüm bunlara dikkat edip diyetisyeninizin söylediklerini yaparsanız kilo vermemeniz için hiçbir sebep yok.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ