Kız Çocuklarında Vajinal Kaşıntı

Kız Çocuklarında Vajinal Kaşıntı

Yetişkin kadınlarda fazlaca rastlanabilen vajinal kaşıntı şikayeti, çocuklarda da gözlenebilmektedir. Kız çocuklarında vajinal kaşıntının başlıca sebeplerinden biri; mantar enfeksiyonudur. Genital bölgede zararlı mikroorganizmaların birikmesi ve türemesi neticesinde bu bölgede mantar enfeksiyonu oluşabilir. Mantar enfeksiyonu kaşıntının başlıca nedenlerinden biri olsa da, daha pek çok sebep kız çocuklarında genital bölge kaşıntısına yol açabilmektedir.

Kız Çocuklarında Genital Bölgede Kaşıntı Nedenleri Nelerdir?

Mantar Enfeksiyonu

Genital bölgede sık rastlanılan mantar enfeksiyonu kendini, bu bölgede kaşıntı ve kızarıklıkla belli etmektedir. Diğer vajinal enfeksiyonlardan ayrılan tarafı, akıntıya sebebiyet vermemesidir. Kız çocuklarında genital bölge kaşıntısının en yaygın nedenlerinden biridir. Bağışlıklık sisteminin zayıflaması, kullanılan bir takım antibiyotikler, metabolik hastalıklar mantar enfeksiyonunun nedenleri arasındadır.

Hijyen Eksikliği

Genital bölgedeki kaşıntının nedeni enfeksiyonlar dışında hijyen eksikliğine de bağlı olabilmektedir. Bu bölgenin temizliğine yeterince önem verilmemesi ve hijyen kurallarına pek dikkat edilmemesi neticesinde genital bölgede kaşıntı şikayeti baş gösterebilir.

Genital bölge temizliğininin sağlanması adına; çocuğun iç çamaşırı sık sık değiştirilmeli ve genital bölge temizliğinin her gün yapılmasına özen gösterilmelidir.

Genital Bölgenin Fazla Temizlenmesi

Genital bölge temizliğinin yetersiz olması kaşıntıya yol açabildiği gibi, çok fazla temizlenmesi de bu bölgede kaşıntıyı doğurabilmektedir. Bazı anneler çok sık ve fazlaca çocuğun genital bölgesini temizleme ihtiyacı duyarlar. Fakat temizliğin hiç yapılmaması gibi sürekli olarak uygulanması da enfeksiyona yol açabilmekte ve bunun sonucunda kaşıntı şikayeti baş gösterebilmektedir. Bu yüzden çocuğun genital bölge temizliği ne çok fazla ne de olması gerekenden az yapılmalıdır.

Kıl Kurdu

Kıl kurdu, çocuklarda genital bölge kaşıntısına yol açabilmektedir. Halk arasında fazlaca rastlanan kıl kurdunun başlıca nedeni; hijyenik olmayan koşullarda beslenme alışkanlıklarıdır. Daha çok tüketilen bozuk, pis veya tarihi geçmiş yiyeceklerden ötürü meydana gelen kıl kurdu, makatta kaşıntıyla kendini belli eder.

Bu kurtçuklar her ne kadar anüs bölgesinde kaşıntıya neden olsalar da, kimi zaman genital bölgeye doğru uzanarak genital bölgede de kaşıntıya neden olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ