Klomen Kullanımından Sonra Yumurta Büyüklüğü

Klomen Kullanımından Sonra Yumurta Büyüklüğü

Klomen, kısırlık tedavisi için kullanılan bir ilaç türüdür. Günümüzde çok tercih edilen ilaçlardan birisi olan bu hastalık kısırlık tedavisinde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çok kişi tarafından tercih edilen bu ilacın bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi olumlu bir etkiye sahip olması ile yakından ilgilidir. Klomen ilacının kullanımı genel olarak kısırlık tedavisinin ilk aşamasında kullanılmakta, kısırlığın sonraki sürecinde ise diğer ilaçların kullanımı yapılmalıdır.

Klomen ilacının kullanımı kısır olan kadın ve erkekler için büyük bir şanstır ama kişinin düzenli bir biçimde kullanması gerekmektedir. Klomen isimli ilaç 1960 yılından bu yana dünyanın birçok farklı yerinde kullanılmaktadır.

Klomen İlacı Nasıl Kullanılmalı?

Klomen ilacı kısırlık tedavisi için kullanılan bir ilaç türüdür. Bu ilacın kullanım yöntemine çok dikkat edilmelidir. Klomen ilacının nasıl kullanıldığı oldukça merak edilen bir konudur. Klomen ilacının en uygun kullanımı için kişinin kesinlikle doktordan onay alması gereklidir. Kısırlığın ilk tedavisinde öncelikle kişilerin doktora gitmesi, test ve muayene yaptırması ve bunun sonucuna göre de ilaç kullanımı yapması gereklidir. Klomen ilacının doktor kontrolünde kullanımının yapılması çok önemlidir. İlacın bilinçsiz bir biçimde kullanımının yapılmaması gereklidir.

Klomen ilacının kullanımı için adetin 2. ile 5.günleri arasında kullanım yapılması en uygun zaman dilimi olacaktır. İlacın günlük bir kere kullanılması gereklidir. Yumurtlaması olmayan kişilerin öncelikle günde 50 mg dozluk halinde kullanılması gereklidir. Yumurtlaması tamamlanmış kişilerin ise gün içinde 100 ile 150 mg arasında kullanım yapması uygun olacaktır. İlaç 5 gün düzenli kullanılır sonrasında yumurtalıklar ölçülür. Yumurtanın ideal boyutlara ulaşması halinde geriye sadece çiftin cinsel ilişkiye girmesi gereklidir. İdeal yumurta büyüklüğü 18 mm olarak belirlenmiştir.

Cinsel ilişkiye girilmesi durumunda hamileliğin gerçekleşmediği hallerde ise yumurta çatlatma iğnesinin yapılması gereklidir. Yumurta yapıldıktan 36 saat sonra çatlar ve daha sonrasında da aşılama yapılarak hamilelik işlemi gerçekleşir.

Klomen İlacının Yan Etkileri Nelerdir?

Klomen ilacının görülebilir yan etkileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kasıklarda ağrı,
  • Göğüslerde görülen aşırı hassasiyet ve şişlik,
  • Bulantı ve kusma,
  • Görme bozukluğu,
  • Saç dökülmesi,
  • Yüzde ve vücudun çeşitli yerlerinde kızarıklık

Klomen İlacını Kimler Kullanmamalı?

Klomen ilacının herkes tarafından kullanılması uygun değildir. Kullanımı uygun olmayan kişiler aşağıda yer almaktadır:

  • Gebelik dönemi,
  • Vajinal kanaması anormal olan kişiler,
  • Aktif bir biçimde karaciğer hastalığı olan kişiler,
  • Göğüslerinde malign ve premalign lezyon olan kişilerin bu ilacı kullanmaması gereklidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ