Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi midir?

  • 16 Nisan 2018
  • 1.680 kez görüntülendi.
Kol Ağrısı Kalp Krizi Belirtisi midir?

Kol ağrısı, farklı nedenlerle ortaya çıkan bir sorun olsa da, akla doğrudan kalp krizini getirdiği için panik yaratabilmektedir. Bazen kaslarda gerilme ya da kas zedelenmesi gibi nedenlerle ortaya çıkabilen kol ağrısı, bazen de aşırı yorgunluk ya da çok fazla kullanım sonucunda meydana gelebilmektedir. Kalp krizi belirtisi olan kol ağrısı ise daha farklıdır ve daha başka belirtilerle birlikte ortaya çıkmaktadır.

Kalp Krizi – Kol Ağrısı İlişkisi

Kalp krizi, kalbe pompalanan kan akışının sekteye uğraması şeklinde ifade edilebilir. Her iki cinsiyette de aynı oranda ortaya çıkabilen kalp krizi, daha çok 50 yaş ve üzeri bireylerde görülmektedir. Yapılan araştırmalarda, en yaygın kalp krizi nedenleri strese maruz kalınması ve yüksek kolesterol nedeniyle oluşan damar tıkanıklığı olarak belirlenmiştir.

Kalp krizi, ilk olarak göğüs bölgesinde aniden başlayan ağrı ile kendini açığa vurur. Bundan sonraki aşamada ise omza kadar yayılan sol kol ağrısı şiddetli bir biçimde ağrımaya başlar. Bazı kişilerde ensede de ağrının yansıması ortaya çıkabilmektedir. Kalp krizinde sol kolda ağrı oluşmasının nedeni, kalbin bu tarafta olmasıdır.

Kalp krizi esnasında kol ağrısı, kadınlarda göğüs ağrısından daha belirgin olarak görülmektedir. Kol ve omuzda ağrı mutlaka hissedilirken, bazı kadınlarda göğüs ağrısı hiç hissedilmeyebilir de. Ancak diğer belirtiler, yani nefesin daralması gibi kriz belirtileri bu ağrılara eşlik eder.

Sol kol ağrıları, sadece kalp krizi belirtisi olarak düşünülmemelidir. Panik atak hastalarında ya da hayatında stresin önemli bir yeri olan kişilerde de kol ağrısı sıklıkla görülmektedir. Kadın ya da erkek fark etmeksizin, kolda ağrı ile birlikte görülen uyuşma da söz konusu ise mutlaka uzman bir doktora en kısa sürede muayene olunması tavsiye edilmektedir. Kişilerin kalp krizinde hayatta kalması, krizin ne kadar erken fark edildiğine bağlı olarak değişir.

Kalp Krizinde Kol Ağrısı Ne Kadar Devam Eder?

  • Sol kolda aniden ya da yavaş yavaş başlayıp şiddetlenen bir ağrı ortaya çıkmış ise kalp krizinden şüphelenmek gerekir. Kol ağrısı gün boyu devam edebilir ya da kısa aralıklarla gün içinde veya birkaç gün devam ederek görülebilir.
  • Sol kolda ağrı, uyuşma veya karıncalanma gibi durumlar söz konusu ise kişide mide bulantısı, kusma, çift görme, konuşma güçlüğü, cilt renginde solgunluk ve soğuk terleme gibi semptomlar bir arada ya da peş peşe ortaya çıkmış ise mutlaka bir hastaneye gidilmesi ve acilen duruma müdahale edilmesi gerekmektedir. Bunlar net olarak kişinin kalp krizi geçirdiğinin göstergesidir ve mutlaka hasta gözetim altında tutulmalıdır. Sağlık kuruluşuna gitmek için yeterli zaman yoksa hastaya ilk yardım bilen bir başkası yardım edebilir ancak yine de doktorun müdahalesinin hayat kurtarıcı olacağı unutulmamalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ