Kol ve Bacak Seğirmesi

Kol ve Bacak Seğirmesi

Kol ve bacakta seğirme bir çok insanda görülen bir durumdur. Seğirme sadece kol ve bacakta değil vücudun diğer kaslarında da meydana gelebilir. Seğirmeye birçok etken sebep olabilir. Genellikle kendiliğinden geçen kol ve bacak seğirmelerinin farklı nedenleri de olabilir. Önemli olan seğirmenin şiddetidir. Eğer kas hareketlerini bozacak kadar şiddetli seğirmeler görülüyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmak gerekir. Aksi taktirde bu durum daha ciddi bir hal alabilir.

Kol ve Bacak Seğirmelerinin Nedenleri Nelerdir?

  • Kol ve bacaklardaki seğirmeler bu bölgelerdeki kasların anlık olarak kasılmasından kaynaklanır. Bunu seğirme olarak adlandırırız. Kol ve bacaklardaki bu istemsiz kasılmalar kaslardan kaynaklanabileceği gibi sinir hasarlarından da kaynaklanabilir. Özellikle sürekli aynı hareketin tekrarı sonucu aşırı yorulan kaslarda hareket bittikten sonra kasılmaya devam etme görülebilir. Kas uzun süre yaptığı kasılmayı istemsiz olarak tekrar edecektir. Bu durum sonucunda seğirme oluşacaktır. İyi bir istirahatten sonra bu durum kendiliğinden geçecektir.
  • Kas seğirmesinin diğer bir sebebi ise sinirlerdeki problemlerdir. Kasa gelen uyarıların bozulması sonucu istemsiz kasılmalar gerçekleşir. Bu durumda kas sağlıklı ve düzgün çalışırken kasa gelen uyarılar bozulmuş demektir. Kasa emir getiren sinirlerin hasar gördüğü birçok hastalık vardır. ALS hastalığı da bu hastalıklardan biridir. ALS hastalığında sinirler hasar görür. Kol ve bacakta seğirmeler görülmesi ALS hastalığının belirtileri arasındadır.

ALS Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

ALS hastalığı farklı hastalarda farklı belirtiler verebilir. Genel belirti istemli kas hareketlerinin bozulmasıdır. Kasın bulunduğu bölgeye göre farklı belirtiler oluşabilir. Bacak kasları etkilenirse yürüme bozulur, yüz kasları bozulursa konuşma ve mimikler bozulur. Genellikle güç kaybı ve ince işlerin yapılması bozulmaktadır. Bu belirtilere kramplar, seğirmeler ve ağrılar eşlik eder.

Bu gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Sinirlerle ilgili hasarlar tam anlamıyla tedavi edilemediğinden hastalık ilerlemeden müdahale edilmesi gerekir. Hastalığın erken teşhisinde minimum hasarla atlatılabilir. Fakat ALS hastalığının şu an kesin bir tedavisi yoktur maalesef.

Hastalık ilerleyen dönemlerde solunum kaslarının etkileyerek solunumun bozulmasına sebep olur. Bu durumda hasta makineye bağlı yaşamak zorunda kalabilir. Yapılan çalışmalarla hastalığın ilerleyişi yavaşlatılabilmekte ve hastaların yaşam kaliteleri arttırılabilmektedir.

Hastada oluşan kas ağrılarını dindirmek için ağrı kesici ilaçlar, hastaya ve çevresindekilere psikolojik destek, oluşabilecek yeme problemlerinde tüp takılması ve solunum cihazı takılması tedavinin parçalarıdır. ALS hastalığı ölümcül nitelikte bir hastalık olmakla beraber gerekli tıbbi ve psikolojik destek sağlandığında hasta uzun yıllar yaşayabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ