Kolda Güçsüzlük

Kolda Güçsüzlük

Kolda güçsüzlük, güç kaybı sadece tek kolda görülebileceği gibi iki kolda birden hissedilebilir. Kolda güç kaybı şikayeti yetersiz beslenme gibi basit nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi kalp krizinden dolayı da görülebilmektedir.

Kolda güçsüzlüğün altında yatan nedenin tespitinde güç kaybının tam olarak hangi kolda görüldüğü ve sürekli devam eder halde olup olmadığı gibi detaylar büyük önem taşımaktadır.

Kollarda Güçsüzlüğün Nedenleri Nelerdir?

1-)Boyun Fıtığı

Halk arasında bel fıtığından sonra en çok karşılaşılan fıtık rahatsızlığıdır. Boyunda bulunan omurlar arasındaki diskin dışarı çıkması halinde boyun fıtığı meydana gelir. Kendini ilk olarak boyunda ağrı, hareket kaybı gibi şikayetlerle belli eder. Fıtığın ilerlemesi halindeyse omurlar arasından çıkan disk; etrafındaki sinirlere baskı uygulayarak el ve kollarda ağrı, güç kaybı şikayetlerine yol açabilmektedir.

2-)Kol Kaslarının Gün İçinde Çok Fazla Kullanılması

Kolların gün içinde çok aktif şekilde kullanılması da kollarda güçsüzlüğe yol açabilmektedir. Özellikle el bileklerinin sürekli tekrar edildiği eylemler, kollarda güçsüzlüğü tetikleyicidir. Basketbol oynayan ve sürekli olarak koluyla iş yapan kimselerde  bu sebepten kollarda güçsüzlük sorununa sık rastlanır.

3-)Travma Etkenleri

Kolların gün içinde sürekli olarak kullanıldığından bahsetmiştik. Dolayısıyla dışarıdan gelecek kaza ve darbelere karşı oldukça müsaittirler. Sağ veya sol kola doğru alınabilecek hasar; buradaki yumuşak doku, kemik doku veya sinirlere zarar vererek kolda güçsüzlük hissine yol açabilir.

4-)Sinir Sıkışması

Beyne veri akışını sağlamakla görevli sinirler, vücudun neredeyse her yerinde mevcutturlar. Sinirlerin çeşitli sebeplerden baskıya maruz kalarak sıkışması, sinir sıkışması olarak tanımlanır. Fıtık rahatsızlıkları, yanlış duruş/oturuş pozisyonları, sinir hastalıkları sinir sıkışmasının en yaygın nedenleridir. Kendini ilk olarak sıkışmanın olduğu bölgede uyuşma ve karıncalanma ile belli eder. Karıncalanma, iğne batma hissi ile birlikte kollarda ağrı ve güç kaybı da en çok rastlanılan bulgulardandır.

5-)Kalp Krizi

Kalbe doğru uzanan damarların tıkanmasını takiben baş gösteren rahatsızlık, kalp krizidir. En bilindik bulguları; göğüs ağrısı ve sol kol uyuşması olan kalp krizinin göstergesi olarak kolda güçsüzlük hissedilebilir. Özellikle sol kolda hissedilen karıncalanma, güçsüzlük kalp krizinin yaygın semptomlarından biridir. Eğer göğüs ağrısı, baş dönmesi, göz kararması ile birlikte sol kolda uyuşma, güçsüzlük hissediliyorsa derhal tıbbi destek istenmelidir.

6-)Sağlıksız ve Dengesiz Beslenme

Sağlıksız ve dengesiz beslenme programlarının izlenmesi, yeterli vitaminin alınamamasına yol açarak vitamin eksikliği sorununu beraberinde getirir. Sinirlerin ve vücudun sağlığı açısından önemli olan vitaminlerin eksikliği ise karıncalanma, uyuşma ve güç kaybı, halsizlik gibi şikayetlere zemin hazırlayıcıdır.

7-)Diğer Nedenler

  • Koldaki tendon iltihabı,
  • MS Hastalığı,
  • Kist,
  • Tiroid rahatsızlıkları,
  • Karpal tünel sendromu,
  • Sinirsel hastalıklar,
  • Beyin rahatsızlıkları

Kollardaki Güç Kaybı Nasıl Geçer?

Kollarda hissedilen güç kaybının tedavisi altında yatan nedene bağlı olarak farklılık gösterebilir. Eğer beyin hastalıklarından kaynaklıysa ona göre tedavi gerekirken, eğer vitamin eksikliğindense vitamin takviyesi tarzında tedavilere başvurulur. Kollardaki güç kaybının sürekli tekrar ediyor olmasının kalp krizi gibi ciddi hastalıklarla ilintili olabileceği ihtimali akıldan çıkartılmamalı ve mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ