Kollarda Güç Kaybı ve Baş Dönmesi

Kollarda Güç Kaybı ve Baş Dönmesi

Günlük hayatımızda en çok işlev gören organlarımızdan birisi kollardır. Gün içinde çok fazla güce maruz kalan kollarda zaman zaman güç kaybı olması oldukça normaldir. Özellikle yoğun bir iş yaşamına sahip kişilerin kollarında görülen güç kayıpları daha sık yaşanmaktadır.

Kollarda meydana gelen güç kayıpları sık sık tekrar ediyor ve bu ağrılara baş dönmesi de eşlik ediyorsa, kişinin bu durumda ağrıları ciddiye alması ve acilen bir uzmana gitmesi hayati derecede önemlidir. Birçok önemli hastalığın belirtisi sayılan bu semptomların tanısı için testlerin yaptırılması ve ona uygun bir tedavi yöntemi uygulanması, oluşabilecek hastalıkları önleyecek bir yöntem olacaktır.

İçeriğin devamında kollarda güç kaybı ve baş dönmesinin nedenleri aşağıda detaylıca anlatılmaktadır.

Kollarda Güç Kaybının Nedenleri Nelerdir?

Kollarda meydana gelen güç kayıplarının birçok önemli, önemsiz nedeni olabilir. Bu nedenlerin sık tekrar etmesi halinde sıkı biçimde araştırılması önemli bir husustur.

1-)Travma Etkenleri

Kollardaki güç kaybının önemli nedenlerinden birisi yaşanan travmalardır. Günlük hayatta alınacak sert bir darbe kol kaslarının hasar görmesine ve güç kaybı yaşanmasına neden olacaktır. Ağır bir yük taşımak, kolun sert bir biçimde bir yere çarpması, ufak çizikler ve kırıklar da kollarda meydana gelen güç kayıplarının nedenleri arasında yer almaktadır.

2-)Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı kişinin yaşamını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Boyun fıtığının etki ettiği alanlardan birisi de kollardır. Kollarda güç kaybına neden olan boyun fıtıklarının acil olarak tedavi edilmesi gereklidir. Boyun fıtığının neden olduğu diğer problemler arasında boyun tutulması, kollarda ağrı ve boynun hareket etmesinde yaşanan zorluklar örnek olarak verilebilir.

Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • Tıp dünyasında vertigo olarak bilinen baş dönmesi, birçok önemli hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Tek başına bir hastalık olmayan baş dönmesi görüldüğü diğer semptomlar ile birlikte bir hastalık olarak incelenebilmektedir. Baş dönmesine neden olan rahatsızlıklardan birisi migrendir. Kişide çok şiddetli baş ağrılarına neden olan migren baş dönmesi de yapmaktadır. Belirli bir tedavisi olmayan migren baş dönmesinin yanı sıra mide bulantısı ve gözlerde hassasiyet gibi belirtilere de sahiptir.
  • Baş dönmesinin bilinen diğer sebepleri arasında geçirilen travmalar, iç kulak rahatsızlıkları, kullanılan ilaçların yan etkisi ve felç gibi nedenler yer almaktadır. Bu rahatsızlıkların tamamında baş dönmesi önemli bir etken olarak görülmese de, kesinlikle gözardı edilmemelidir.

Kişinin şiddetli baş dönmesi ve kollarda güç kaybı yaşaması halinde en yakın hastaneye gitmesi önerilmektedir. İki rahatsızlığın aynı anda görülmesi ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabileceğinden kişinin hiç aksatmadan muayene olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ