Koltuk Altı Terleme ve Sararma

Koltuk Altı Terleme ve Sararma

Terlemek, vücutta yer alan ter bezlerinden dışarıya tuzlu su akıntısı olması durumudur. Terleme sorunu birçok etkene bağlı bir biçimde gelişen, her insan için doğal durumdur. Hiç terlemeyen bir kişi düşünülemez. Ter sorununun çok fazla boyutlarda olması ve kişinin gündelik hayatında sorunlara yol açması durumunda kişinin bu durumun nedenini araştırması gereklidir.

Bu şekilde ter sorunu ortaya çıkartılabilecektir. Koltuk altı en çok ter görülen bölgedir. Bu bölgede ter görülmesi kötü bir kokuyu da beraberinde getirmektedir. Terin giysilere bulaşması halinde de giysilerde sararma meydana gelir. Bu sararma hem kişinin gündelik hayatında kötü bir görünüme yol açar hem de giysilerde kalıcı lekelere neden olur. Bu lekelerin önlenebilmesi için ter oluşumunun önlenmesi gerekmektedir.

Koltuk Altı Terleme ve Sararma Sorunu Neden Olur?

Koltuk altında terleme ve sararma görülmesi halinde kişinin sosyal hayatı olumsuz yönde etkilenir. Dışarıya kötü bir koku veren bu durum birçok soruna yol açmaktadır. Koltuk altı terleme ve sararma sorunu olmasının en büyük nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Ter Bezlerinin Çok Çalışması

Ter bezlerinin normalden fazla çalışması durumunda koltuk altında terleme ve buna bağlı bir biçimde de sararma meydana gelebilir. Ter bezlerinin çok çalışması birçok hastalığın nedeni olarak görülebilir. Ter bezlerinin fazla çalışması halinde kişinin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi ve buna bir çare bulması gereklidir.

2-)Aşırı Kilo Sorunu

Kişinin aşırı kilolu olması koltuk altlarında tere neden olur. Fazla kilolar vücutta kiloya neden olabildiği gibi birçok farklı sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bu nedenle kişinin en yakın zamanda uzman bir diyetisyen ile görüşmesi gereklidir. Obezite günümüzde sık görülen sağlık sorunlarından birisidir ve tüm dünyada görülmektedir.

3-)Kullanılan İlaçların Yan Etkisi

Kullanılan bazı ilaçların yan etkisi olarak koltuk altında terleme görülebilir. Kişinin kullandığı tüm ilaçları doktor kontrolünde alması gereklidir. Antidepresan, antibiyotik ve ateş düşürücü ilaçların kullanımının insanlarda koltuk altında tere neden olduğu bilinmektedir. Bu ilaçların çok dikkatli bir biçimde kullanımı yapılmalıdır.

Koltuk Altı Terleme ve Sararma Sorunu Nasıl Tedavi Edilir?

  • Koltuk altında terleme oluşması durumunda kişinin öncelikli olarak fazla kilolarından kurtulması gereklidir. Bunun için egzersiz yapmak yeterli olacaktır.
  • Koltuk altında terleme ve sararma durumunda kişinin kişisel temizliğine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Bunun için deodorant kullanımı yapmak yeterli olacaktır.
  • Kullanılan ilaçlar terlemeye yol açacağı için kişinin bu ilaçları doktor kontrolünde alması gereklidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ