Kolumda Sızlama Oluyor

  • 12 Aralık 2017
  • 3.774 kez görüntülendi.
Kolumda Sızlama Oluyor

Kas gerilmesi, kas çekilmesi ve zedelenme veya trafik kazası, kola alınan bir darbe, kolun fazla kullanılması sonucu yorulma gibi sebeplerden kaynaklanan kol sızlaması, ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu yüzden kolda meydana gelen sızlamanın devam etmesi halinde uzman bir doktora başvurulması ve gerekli tetkiklerin yapılması gerekir. Özellikle sol kolda meydana gelen sızlama kalp krizinin veya kalp hastalıkların belirtisi olabilir.

Kalp Krizi

Vücutta bir tepkime oluşması halinde engellenen kan akışı, kalp krizine sebep olur. Hızlı yapılabilen ilk müdahale ile kurtarılabilen hastalar kadar, kalp krizi sonrası hayatını kaybedenler de vardır. 50 yaş üstü insanlarda daha fazla görülen kalp krizi, günümüzde genç yaşlarda dahi görülmektedir. Psikolojik olabileceği gibi fiziksel bir sebepten dolayı da kaynaklanabilir. Özellikle stres ve kolestrol kalp krizine sebep olur. Öncelikle göğüs ağrısı ile belirti gösteren kalp krizi vücudun sol bölgesinde bir ağrıya yol açar.

Kişinin bu belirtileri hissetmesi halinde kalp krizinin önlenebilmesi için hemen doktor kontrolüne başvurması gerekir. Gerekli önlemlerin hızlı alınması halinde hastanın gelecek hayatı etkilenmeden sağlıklı olması mümkündür. Fakat kalp krizi geçiren bir hastada gerekli müdahale sonrası bazı hasarlar kalabilir. Bu yüzden hızlı müdahale çok önemlidir. Özellikle kadınlarda erkeklere nazaran kalp krizi daha fazla görünür.

Kol Sızlamasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Tenisçi Dirseği Hastalığı

Tenisçi dirseği hastalığı teşhisi tam olarak yeni konulmuş ve son zamanlarda kolu aktif kullanmadan kaynaklı olarak sıkça görülmektedir. Özellikle yoğun ev temizliği yapan kadınlarda, bilgisayar başında sürekli olarak yazı yazan insanlarda görülmektedir. Bunun yanında adını tenisçilerden alır ve vuruş tekniği kötü olan sporcularda görülür.

Tedavi edilmemesi halinde kol şişmesine ve ağrısına yol açan hastalık, kişinin günlük yaşamdaki rutin aktivitelerini olumsuz yönde etkiler.

2-)Sinir Ezilmesi

Sinir ezilmesi ve sıkışması kolda sızı ve ağrıya sebep olur. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak görülen eklemlerdeki yıpranma omurilikte sinirlerin sıkışması ve ezilmesine sebep olur. Karıncalanmayla birlikte güçsüzlük hissedilir.

3-)Fıtık

Özellikle bel ve boyun fıtıkları sinirler üzerinde baskı kurarak sızlamaya neden olur. Fıtık, omurlar arasındaki disklerin yumuşak olması gerekirken sertleşmesi sonucu meydana gelir. Genç yaşta da görülen fıtık hastanın yaşam kalitesini düşürür. Bu yüzden fıtık rahatsızlığı olan insanların egzersiz yapması gerekir.

Kol sızlaması ağrı kesicilere ve bölgeye buz uygulanması sonucu geçmemesi halinde doktor kontrolünü gerektirir. Bunun yanında geçirilmiş bir kaza sonucu sızlama sonrasında hızlı bir şekilde doktor kontrolüne başvurulmalıdır. Göğüs bölgesinde sıkışmanın yanında kol ağrısı gözlemlenirse, kalp krizi riski taşıyacağı için doktor kontrolüne başvurulması gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ