Kolumda ve Göğsümde Ağrı

Kolumda ve Göğsümde Ağrı

Kol ve göğüs bölgesinde meydana gelen ağrılar farklı faktörlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Ağrıların geçici olabileceği gibi ciddi rahatsızlıkların işareti olabileceğine de dikkat edilmelidir. Kollarda ve göğüslerde meydana gelen ağrıların sürekli hale gelmesi ve şiddetini arttırması durumunda kişilerin acilen doktora gitmesi, gerekli tüm testleri yaptırması ve bu süreçte doktora danışmadan hiçbir ağrı kesici ilaç kullanmaması tavsiye edilmektedir.

Kol ve Göğüs Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Kol ve göğüs ağrıları denildiğinde akla ilk olarak kalple ilgili bir sorun olup olmadığı gelmektedir. Kol ve göğüs ağrılarında dikkat edilmesi gereken nokta ağrının hangi bölgede olduğudur. Sağ ve sol ağrı sebepleri birbirinden farklıdır. Sol kolda meydana gelen ağrıların kalple ilgili olduğu bilinmektedir. Bu ağrılara dikkat edilmesi önerilmektedir.

Kol ve göğüs ağrılarının farklı birçok sebebi bulunmaktadır.

1-)Kas ve Doku Hasarları

Kas ve yumuşak dokularda meydana gelen hasarların kol ve göğüslerde çeşitli şiddette ağrılara neden olabileceği bilinmektedir. Bu ağrılar alınan bir hasar, geçirilen bir kaza ya da travma sonrası gelişebilir. Doku ve kaslarda meydana gelen kırık, çıkık ve yırtılma gibi sebepler de göğüste ve kollarda ağrıya neden olabilmektedir.

2-)Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması, kol ve göğüs bölgesinde meydana gelen ağrıların en büyük sebeplerinden birisidir. Kol ve göğüslerde yer alan sinirlerin sıkışması ya da hasar görmesi durumunda ağrılar meydana gelebilir. Sinir ağrıları şiddetlidir ve kolda ağrının yanı sıra batma, karıncılanma hissi de yaratır. Bu belirtilerin görülmesi halinde uzman bir doktora gitmek gerekmektedir.

3-)Tendon İltihabı

Kaslar ile kemikleri birbirine bağlayan yapıya tendon denir. Tendon iltihabı vücutta şiddetli ağrılara neden olmaktadır. İltihabın diğer bir belirtisi de şişliktir. Tendon iltihabı görülmesi halinde ilaç ile tedavi olmak mümkündür.

Kol ve Göğüs Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Kol ve göğüslerde meydana gelen ağrılar çok şiddetli değilse evde tedavi etmek mümkündür. Ağrıların şiddetinin artması, yanı sıra şişlik ve morluk olması ağrının ciddi olabileceğinin bir belirtisidir ve acilen doktora gidilmesi tavsiye edilmektedir.

  • Kol ve göğüs ağrılarına yapılacak en basit yöntem buz ile tedavidir. Buzu bir beze sararak ağrıyan bölgenin üzerinde bekletebilir ve bu şekilde bir tedavi geliştirebilirsiniz.
  • Kolunuzu yukarıda tutmanız da ağrıları bir süre için engelleyecektir.
  • Ağrının ciddi olması durumunda ameliyat ya da fizik tedavi yöntemlerine başvurmak gerekmektedir. Lif kopması, sinir sıkışması gibi durumlarda tıbbi müdahale uygulamak gereklidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ