Kör Sivilce Nasıl Geçer?

  • 06 Şubat 2018
  • 2.910 kez görüntülendi.
Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak çoğu insanın önemsediği bir durumdur. Güzellik algısında pürüzsüz, sağlıklı ve temiz bir cilt önemli rol oynar. Ergenlikten yağlanma problemi yaşamaya başlayan ciltlerde cilt tipine, beslenmeye, hormonlara, ruh halinden nasıl temizlendiğine kadar çeşitli nedenlerden dolayı sivilcelenme görülür. Sivilce bireyin özellikle ergenlik döneminde görülse de her zaman başına gelebilecek bir durumdur.

Kör sivilce (deri altı sivilce) de akne dönemi boyunca görülebilecek rahatsız edici durumlardan biridir. Bu durum normal sivilceye göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Normal sivilcede olduğu gibi cilt yüzeyinden sivilcenin bir bağlantısı görülmez. Yani sıkmak için beyaz bir noktacık yoktur, bu yüzden kör sivilceyi sıkmak daha fazla acıya ve kanamasına neden olabilir. Kör sivilcenin içinde cerahat(irin) görülmez. Kırmızı renkte farklı boyutlarda yüzde oluşabilir.

Kör Sivilce Neden Oluşur?

Deri altındaki sinirlere yakın olan ağrılı, büyük ve iltihaplı sivilcelere kör sivilce (deri altı sivilce) denir. Cilt ve yüz bakımının yanlışlığında, temizliğinin aksatılmasında, cildin çok yağlı olması gibi durumlarda gözenekleri tıkayarak bakterilerin çoğalmasıyla iltihap oluşturur.

Kör sivilcenin çıkmasında en büyük etkenlerden biri yağlanmadır. Gözeneklerin tıkanmasına sebep olan yağlanma ile birlikte iltihaplı, ağrı veren bir sivilce oluşması mümkündür. Sivilceye yanlış müdahale edilirse, bakterilerin yayılmasıyla sivilce daha geniş bir çapa yayılabilir. Sivilcenin olduğu kısımda bakterilerin çoğalmaması için temiz tutulmalıdır.

Kör Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilce oluşumunu azaltmak için hijyene dikkat edilmelidir. Yağlı ciltlerin özellikle cildini arınmış tutması gerekmektedir. Spor yapılması da cilt sağlığına faydalıdır. Günde en az 2,5 litre su içmek de cildi etkileyen önemli faktörler arasındadır. Stres de cildin sivilce probleminin nedeni olabilir. Sivilceden arınması için cildi temiz tutmalı, sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve stresten uzak yaşamaya dikkat etmelisiniz.

Gün içerisinde makyaj yapıyorsanız, temizlemeden yatmamaya önem gösterin. Makyajı temizlemeden uyumak gece boyunca cildin nefes almasını ve yenilenmesini engelleyerek gözenekleri tıkar. Makyaj ile uyumak da sivilce problemlerine davet çıkaran önemli nedenlerden birisidir. Makyaj ile uyumamaya dikkat edilmelidir.


Kör Sivilceyi Geçirmek İçin Bitkisel Çözümler

Sirke ve sirkeli su kullanarak yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Cildinizin hassasiyetine göre küçük bir bölgesinde deneyebilirsiniz. Elma sirkesindeki asidin antiseptik özelliği bulunmaktadır. Bu asitler yüzünüzdeki fazla yağlanmayı giderecektir. Elma sirkesi doğal meyve asidine sahiptir. Hijyen ve yanlış beslenmeden kaynaklanan yağlanmayla beraber oluşan sivilcelere sirke faydalı ve bulunabilir bir çözümdür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ