Kortizon Kullanımı ve Hamilelik

Kortizon Kullanımı ve Hamilelik

Kortizon, vücudun kendisi tarafından salgılanan bir hormondur. Böbrek üstünden salgılanan bu hormon vücutta oluşan yangıların giderilmesi için kullanılmaktadır. Ciddi ağrılı ve enflamasyonlu rahatsızlıklarda vücut tarafından salınan kortizon yeterli gelmez. Bu nedenle dışarıdan kortizon takviyesi alınmalıdır.

Piyasada birden fazla ilaç firmasına ait kortizon preparatı bulunmaktadır. Kortizon kullanımı yarar zarar ilişkisi göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır. Doktor kontrolü altında, doktorun uygun gördüğü doz aralığında tedavi sürdürülmelidir. Kortizonun aniden bırakılması da bir çok probleme sebep olur. Aniden kullanılan dozun 5 mg altına düşmesi vücutta kortizon üretiminin tamamen durmasına neden olur. Bu yüzden bırakma aşamasında da sık sık doktor kontrolünde olunmalıdır.

Kortizon sağlıklı ve yetişkin kişilerde dahi dikkatli bir şekilde kullanılması gereken ilaçlardandır. Hamilelikte kortizon kullanımı ise son derece dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Kortizon gebelik kategorisi C de bulunmaktadır. Bu durum yapılan araştırmalarda ve bildirilen vakalarda teratojenik etkilerin az da olsa gözlenmiştir. Bu yüzden kortizon yarar/zarar riski göz önünde bulundurularak kullanılmalıdır. Ayrıca yapılan ayrıntılı araştırmalar gebeliğin ilk trimesterinde kortizonun gebelik kategorisi D olduğunu göstermektedir. Bu durum kortizonun gebeliğin ilk zamanlarında çok daha olumsuz etkisi olduğunu göstermektedir.

Kortizon Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Kortizon yangı giderici olarak bir çok hastalıkta kullanılmaktadır. Ağrı giderici özelliği direkt olarak bulunmamaktadır. Kortizon özellikle kronik rahatsızlıklar olan romatizmal hastalıkların yangılarını gidermek, baskılamak amacıyla kullanılmaktadır.

Romatizma hastası olan gebeler kortizon kullanımına aşırı derecede dikkat etmelidir. Kortizon kullanımı doktor kontrolünde mümkün olan en az doz kullanılarak yapılmalıdır. Bebeğin zarar görmesini engellemek için alınabilecek bütün önlemler alınmalıdır. Anne adayı sık sık kontrollerini yaptırmalıdır. Herhangi bir aksilikte kortizon doktor kontrollünde kesilebilir.

Kortizonun Yan Etkileri

Öncelikle kullanması zorunlu olan anne adayları gebelik boyunca kortizon kullanmasına devam etmelidir. Bu durumda zarar vermeyecek en düşük doz tercih edilmelidir. Aksi halde kortizon bebekte ciddi zararlara neden olabilir. Gebeliğin ilk evrelerinde düşükler meydana gelebilir. İlerleyen evrelerde ise zeka ve bedensel gelişimde problemler meydana gelebilir.

Anne adayında yüksek dozda kortizon kullanımına bağlı olarak kalp ve böbrek rahatsızlıkları oluşabilir.

Gebelikte kortizon kullanan anne adaylarının bebeklerinde normal bebeklere oranla 2 ile 3 kat daha fazla yarık damak ve dudak rahatsızlığı gözlenmektedir. Doğumsal malformasyonlar daha sık gözlenmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ