Korunmaya Rağmen Hamile Kalınır mı?

Korunmaya Rağmen Hamile Kalınır mı?

Belirli korunma yöntemlerini uygulayan insanların hamile kalması oldukça zor olsa da imkansız değildir. Bilindiği üzere korunma yöntemlerini denediği halde hamile kalan çok sayıda kişi vardır. Bu durum korunma yollarının yeteri kadar etki etmemesi halinde görülen bir durumdur. Kişinin hamile kalmasını önleyen birçok yöntem vardır ve bu yöntemler yıllar içinde çok daha geliştirilmiştir.

Korunmaya rağmen hamile kalan kişilerin kullandığı yöntemler oldukça önemlidir. Bazı korunma yöntemlerinde belirli bir süre sonrasında kullanılan tedavi yöntemi etkisini yitirmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan bir takım ilaçları doğum kontrolü için kullanılan etkisini öldürdüğü için yine herhangi bir etkisi olmamaktadır. Kişinin hamilelikten korunduğu dönemde kullandığı ilaçlara çok dikkat etmesi, gerekirse doktor ile danışması tavsiye edilmektedir.

Erkeklerde Korunma Yöntemleri Nelerdir?

  • Erkeklerin en yaygın olarak kullandığı doğum kontrol yöntemi prezervatif ile koruma sağlamadır. Bu yöntem çok yaygındır ve prezervatifler her yerde satıldığı için bu yöntem ile kişi istediği yerde korunabilir. Bu yöntem erkeklerin partnerinin hamile kalmasını önlediği gibi cinsel yol ile bulaşan hastalıkların da yayılmasını önlemektedir. Prezervatif kullanımı ile cinsel ilişki sonrasında oluşan spermlerin kadın vajinasına girmesi engellenmektedir.
  • Erkeklerin kullandığı diğer doğum kontrol yöntemi ise vazektomi işlemidir. Bu işlem ile erkeklerin testisten penise getirilen spermlerin kanal yolu kesilecek ve kişinin partneri hiçbir şekilde hamile bırakması mümkün olmayacaktır. Bu yöntem kısa süreli bir cerrahi yöntem ile yapılmaktadır. Bu işlemin geri dönüşü olmadığı için bunu yaptıracak kişilerin çok dikkatli bir biçimde düşünmesi gereklidir. Bu yöntem aynı zamanda cinsel hayatı olumsuz yönde de etkileyen bir yöntemdir.

Kadınlarda Korunma Yöntemleri Nelerdir?

  • Kadınların en çok tercih ettiği doğum kontrol yöntemi ise doğum kontrol hapı kulanımıdır. Bu yöntem en garantisiz yöntem olarak da bilinmektedir. Kişinin doğum kontrol hapı kullanımı sonrasında hamile kalmasına sık sık rastlanmaktadır. Bunun sebebi kullanılan antibiyotik ilaçlarının doğum kontrol haplarının etkisini kaybetmesine neden olmasıdır.
  • Kadınların hamile kalmamak için kullandığı diğer hormonsal yöntem ise koruyucu iğnelerdir. Bu iğnelerin belirli aralıklar ile yapılması sonucunda kişinin rahat bir biçimde cinsel ilişkiye girmesi mümkün olacaktır.
  • Kadınların kullandığı bariyer yöntemler arasında ise diyafram yer almaktadır. Diyafram cerrahi işlem ile kısa süre içinde takılan ve uzun süreli koruma sağlayan bir yöntemdir. Günümüzde en çok kullanılan uzun süreli yöntemlerden birisidir.
  • Kadınların doğum kontrolü için kullandığı diğer bariyer yöntemleri arasında vajinal halka ve servikal başlık yöntemleri yer almaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ