Küçük Dil Etrafında Değişiklik

Küçük Dil Etrafında Değişiklik

Küçük dil diğer bir adıyla uvala, bademciklerin arasında ve yumuşak damağın alt bölümlerinde yer alan yumuşak dokulu bir bölgedir. Küçük dilin çeşitli birçok görevi vardır. Yemeklerin geniz borusuna kaçmasının engellenmesi, burun ve sinüs yollarının nefes borusuna yönlendirilmesi ve konuşmaya yaptığı katkılar küçük dilin en belirgin görevleri arasında yer almaktadır.

Gözle görülebilen küçük dil yediğimiz ve içtiğimiz ürünlerle direkt temas ettiği için zaman zaman farklı etkenlerden dolayı etrafında bir takım değişiklikler meydana gelmektedir. Küçük dilin uzaması, sarkması bu değişikliklerden bazılarıdır. Küçük dil sarkması ve uzamasının birçok farklı sebebi vardır ve en belirgin sebep tercih edilen yiyecek ve içeceklerdir.

Küçük Dil Uzamasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Horlama

Küçük dil etrafında en sık rastlanan değişiklik uvalanın(küçük dilin) uzamasıdır. Küçük dilin uzamasında yaşlılık ve horlama belli başlı nedenler arasında yer almaktadır. Horlama ve kronik etkenler travma nedeniyle küçük dilde belirli bir oradan uzama meydana gelebilir.

Horlama kısaca nefes alırken üst hava yollarının vibratuar titreşimi sonrası ortaya çıkan bir rahatsızlıktır ve bu titreşim zaman içinde küçük dilin uzamasına neden olmaktadır. Küçük dil ne kadar uzarsa horlamanın şiddeti de o kadar artmaktadır. Bu sorun ile karşılaşan kişilerin geniz eti ameliyatı olması ile sorun ortadan kaldırabilmektedir.

2-)Diğer Nedenler

Küçük dil uzamasının diğer sebepleri arasında alkol tüketimi, düzensiz uyku, sağlıksız beslenme tarzı, sigara kullanımı ve kullanılan psikiyatrik ilaçlar da yer almaktadır.

Küçük Dil Uzaması Belirtileri Nelerdir?

Küçük dil uzaması çocuk ve yetişkin olmak üzere birçok farklı yaş grubunda görülebilir bir durumdur. Küçük dil uzamasının birçok farklı belirtisi vardır. En çok gözlenen belirtiler arasında şiddetli horlama, öksürük, uyku apnesi, boğazda takılma, gündüz uyku ihtiyacı ve uyku kalitesinde ani düşüş gibi belirtiler yer almaktadır. Bu belirtilerden şikayetçi olan hastaların uzman bir doktora görünmesi önerilmektedir. Düzensiz uyku, sigara ve alkol gibi sağlıksız bir yaşam tarzı küçük dil uzamasına büyük etki etmekte ve yaşam kalitesini belirgin oranda düşürmektedir.

Küçük Dil Şişmesi Neden Olur?

Küçük dil ile ilgili rastlanan şikayetlerden bir diğeri ise ani şişmelerdir. Küçük dil şişmesi yukarıda belirttiğimiz sebepler dışında farklı etkenler nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Küçük dil şişmesinin en bilinen sebebi alerjik ürünlerin tüketilmesi ya da temasıdır. Enfeksiyona bağlı biçimde ortaya çıkan şişlikler de sık rastlanan sorunlar arasında yer almaktadır. Küçük dil şişmesi durumunda kişinin sıcak yiyeceklerden uzak durması ve doktor kontrolünde soğuk ürünler tüketmesi önerilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ