Kulağımda Hissettiğim Soğukluk Hissi

Kulağımda Hissettiğim Soğukluk Hissi

Kulakta hissedilen sıcaklık değişimlerinin bir çok değişik sebebi olabilir. Bir çoğu çevresel etmenlerden dolayı kısa süreli olarak meydana gelmektedir. Ortam şartlarının değiştirilmesi ile hızla normal haline dönüşüm olmaktadır.

Ancak bazı durumlarda kulakta hissedilen soğukluk hissi kronik bir hal alabilir. Bu durum altına patolojik ya da fizyolojik bir neden olabilir. Bu sebeple bu durumun hiç zaman kaybedilmeden araştırılması, uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi ve gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

Kulakta Hissedilen Soğukluk Hissinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon Kaynaklı

Kulakta hissedilen sıcaklık değişimlerinin en sık meydana gelme sebebi enfeksiyonlardır. Kulağın dış kısmında meydana gelen bir açık yaradan kaynaklı enfeksiyon gözlenebileceği gibi kulağın iç kısmında yara kaynaklı olmayan enfeksiyonlar da gözlenebilir. Genellikle enfeksiyonun en zorlu geçen ve kolay anlaşılamayanı da ikinci söylenilendir.

Enfeksiyon sonucunda bölgedeki kan akışı hızla azalabilir ve bu bölgedeki sıcaklık hızla düşebilir. Bu durum uzuvların işlevlerinin kaybedilmesine sebep olabilir. Özellikle kulakta meydana gelen enfeksiyon kalıcı ya da geçici işitme kaybına sebep olabilmektedir.

Enfeksiyon durumlarında asla geç kalınmamalı, acilen var olan enfeksiyona uygun bir antibiyotiğin kullanılarak enfeksiyonun kontrol altına alınması sağlanmalıdır.

2-)Orta Kulak İltihabı

Kulakta hissedilen soğukluk hissine sebep olan durumlardan bir tanesi de orta kulak iltihabıdır. Orta kulak iltihabı bir çeşit enfeksiyondur. Genellikle bakteri kaynaklı boğaz enfeksiyonlarının kontrol altına alınamaması durumunda meydana gelmektedir.

Küçük çocuklarda sıkça meydana gelen bir durumdur. Tedavi edilemediği durumlarda kulakta enfeksiyon giderek yayılır ve ağrı oluşumu meydana gelir.

Bu tarz olgularda ağrı dayanılmaz bir hal alır. İleri evrelerde kulaktan kan gelmesi, kulakta soğukluk hissi ve işitmede kayıplar oluşabilmektedir.

3-)Çevresel Etmenler

Kulakta meydana gelen soğukluk hislerinin en temel sebeplerinden bir tanesi ise çevresel şartlardır. Çevre şartlarının çok soğuk olduğu durumlarda yeterince korunmanın sağlanamamasına bağlı olarak kulakta soğuma meydana gelebilir. Bu durum iki şekilde oluşur. İlk oluşum soğuk havanın direkt olarak bu bölge ile temasında kaynaklanmaktadır. İkinci neden ise soğuk hava şartlarına bağlı olarak kan akımının azalmasıdır. Azalan kan akımı bölgenin soğumasına sebep olmaktadır. Bu nedenle soğuk havalarda kan akımını hızlandırıcı yiyecek ve içeceklerin tüketimi faydalı olacaktır. Aynı zamanda soğuk hava ile direkt temastan muhakkak korunmak gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ