Kulağımın Arkasında Başıma Doğru Ağrı

Kulağımın Arkasında Başıma Doğru Ağrı

Kulaktan başlayan ve baş bölgesinin arkasına, enseye doğru yayılan ağrı bireylerde bir rahatsızlık durumu olarak ortaya çıkabilir. Ciddi durumların nedeni olarak ortaya çıkabilen bu durum, kimi zaman da yalnızca yorgunluktan oluşmaktadır. Bu ağrı türünde önemli olan ilk faktör, ağrının süresi ve ne sıklıkla görüldüğüdür. Enseye doğru yönelen kulak ağrısı genel olarak orta kulaktaki aksaklıklardan ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, kemik duvarlarındaki harabiyetin yayılması sonucu sızıntı meydana gelmesi sonucu da oluşabilmektedir.

Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak arkasında oluşan ağrının net bir sebebi yoktur. Kesin olarak tanı konulabilmesi için mutlaka detaylı muayene gerekir. Genellikle kulağın kendisinden meydana gelen bu durum kimi zamanda kulağın çevresindeki diğer organlardan kaynaklanabilmektedir. Kulak ağrısının bizzat kendisi de kulak arkası ve enseye de yayılabilmektedir.

Orta Kulaktan Kaynaklanan Komplikasyonlar

1-)Beyin Apsesi

Beyin dokusu üzerinde iltihap ortaya çıkması beyin apsesi olarak adlandırılmaktadır. Beyin apsesinin ortaya çıktığı iki yer vardır. Bunlardan birincisi, orta kafa çukurunda ortaya çıkar ve bu durum temporal lob apsesi olarak isimlendirilir. Bir diğer apse ise kafa arkası çukurunda meydana gelir ve buna da beyincik apsesi adı verilir. Her iki durumun ortaya çıkması sonucunda da baş ağrısı gözlemlenebilir.

Beyin apsesi ortaya çıkan hastalarda, beyinde bulunan omurilik sıvısından geçebilen güçlü antibiyotikler kullanılarak tedavi başlatılır. Ancak durum tedavi öncesinde de sonrasında da risklidir.

2-)Menenjit

Orta kulak rahatsızlıklarından bir tanesi olan menenjit, her yaş grubunda görülebilir. Daha çok beyin temelli rahatsızlıklara ve şuur kaybına yol açabilir. Bu rahatsızlıkta kafa içindeki basınç arttığı için ensede sertleşme ortaya çıkabilmektedir. Bu rahatsızlık vücutta yer edinmiş olan bakterilerin, venöz yollarını kullanarak beyin zarı bölünme ulaşması ve burada hasar yaratmasıdır. Haemophilus influenzae ve streptococcus pneumoniae menenjitte başlıca etmenlerdir. Bakteriler beyin zarına ulaştığında buna bağlı olarak kan şekerinde azalma, basınç, lökosit, proteinde ve nötrofilde artış ortaya çıkar. Aynı zamanda vücut ısısı yükselebilir.

Menenjit tedavisi detaylı ve uzun süreli bir işlemler serisi gerektirebilir. Bu nedenle daha çok antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Hastaya verilen bu antibiyotiklerin içerisinde sefotaksim ve seftiakson maddeleri bulunur. Rahatsızlık bazı bireylerde işitme kaybına da neden olabilir ve bu durum söz konusu olduğunda, uzmanlar tarafından gerekli görülürse kortizol maddesi yüksek dozda verilir ve böylece bu kaybın etkileri en aza indirilmeye çalışılır. Bunlara ek olarak miringotomi ile timpanomastoid uygulamaları da gerekli görülebilir. Her iki sebep için de tedavi şarttır ve ciddi riskler taşıdığı için kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Eğer bir süredir kulaktan başa doğru gelen ağrı varsa, muhakkak konuyla ilgili sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ